Petr Vršek (uprostřed) během příprav kusu Varieté Freda A. aneb Chytání větru

Petr Vršek (uprostřed) během příprav kusu Varieté Freda A. aneb Chytání větru | foto: Studio Ypsilon, Jiří Kottas

Měl Fred Astaire české kořeny? Po jeho stopách pátrá Holmes a Ypsilonka

  • 4
Co mají společného Fred Astaire, Praha, Hugo Haas a Sherlock Holmes? Zdánlivě nesourodá sestava pomáhala vytvořit děj novinky, kterou večer v premiéře uvede pražské Studio Ypsilon. Kus Varieté Freda A. aneb Chytání větru režíruje sám ředitel scény Jan Schmid.

„Před nějakým časem jsem si v německém časopise přečetl, že původ Freda Astaira je v Praze. Jeho dědeček tady skutečně žil, dokonce víme v kterém domě. Jeho rodinné rozvětvení v Čechách je docela zajímavé, dovedlo nás až do Postoloprt,“ odhaluje Schmid původní střípek, který stál za vznikem nové hry. „Astairův dědeček se jmenoval Salomon Austerlitz a bydlel na Josefově. Z Postoloprt pocházela jeho žena Lucie,“ doplňuje režiséra dramaturg Jaroslav Etlík.

Není Holmes, ale má housle

Životem fenomenálního tanečníka a oscarového herce bude diváky provázet postava detektiva, kterého ztvární Petr Vršek. „Nejde o Holmese jako takového, je to český detektiv, jenž nemá jméno. Ale hraju na housle, takže nějakou podobnost s Holmesem najdeme,“ vysvětluje herec. Po Astairově osudu bude pátrat spolu se svým Watsonem, kterého si (vedle role Astairovy sestry Adély) zahraje Kamila Kikinčuková.

Jak se dá tušit, kus bude plný živé hudby a především tance. Pro choreografii představení a především samotnou roli amerického tanečníka tak Ypsilonka oslovila dvojnásobného vítěze StarDance Jana Ondera. „Jestli se vůbec můžu i vedle Freda Astaira považovat za tanečníka, máme společné to, že jsme detailisti. Myslím, že všichni tanečníci jsou perfekcionisti, protože tanec se skládá z detailů, které potom vytvoří ten úžasný celek,“ prohlásil Onder.

Režisér Schmid upozorňuje, že kus se žánrově pohybuje mezi vaudevillem, revue a varieté. K postižení doby prý posloužily i vzpomínky Astairovy umělecké partnerky. „Docela zajímavé paměti, možná lepší než ty Astairovy, napsala Ginger Rogersová. Samozřejmě jsou to více méně drby, ale dozvěděli jsem se z nich víc o tehdejší Americe,“ dodává režisér.

Vedle zmíněných herců se ve Varieté Freda A. objeví třeba Oldřich Navrátil v roli manžela Ginger Rogersové. Anebo Pavel Nový, který si zahraje Huga Haase. Postava slavného českého herce, který se prosadil za oceánem, se do děje dostane zcela náhodně.

Jak odhaluje program k inscenaci, text vznikal pouze jako koncept k pozdějšímu improvizovanému zkoušení. V něčem se tím prý podobá tehdejšímu americkému divadlu. Po premiéře mohou diváci v Ypsilonce novinku vidět v neděli a ve čtvrtek.