Obal singlu Last Christmas kapely Wham!

Obal singlu Last Christmas kapely Wham! | foto: Archiv MF DNES

Vánoční písně od Lennona po Gotta. O sněhu se snilo v teplých krajích

  • 6
Někdo se na ně těší od léta, jiný s příchodem adventu trpí, má-li projít obchodem či trhem na náměstí a nezbláznit se. Vánoční písně ke svátkům prostě neoddělitelně patří. Za mnohými z nich přitom stojí nějaký příběh a ne každý je plný vánoční pohody.

Odhadovat, co by dnes dělal a jak by smýšlel John Lennon, není při nejednoznačné povaze legendárního hudebníka jednoduchá disciplína, zcela určitě by však nečekal, že jeho skladba Happy Xmas (War Is Over) z roku 1971 bude jako jeden z největších kýčů znít z bídných reproduktorů snad na všech vánočních trzích světa.

Přitom zpočátku nešlo o žádný velký hit. Ve Spojených státech vyšel singl 1. prosince, pro předvánoční trh to zjevně bylo pozdě a nájezd na hitparády se nekonal. Úspěch měla skladba až o rok později v Británii a od té doby do britského žebříčku vstoupila ještě devětkrát, mimo jiné po Lennonově smrti.

Původně protestsong, který byl součástí Lennonovy dlouholeté kampaně proti válce ve Vietnamu, se nakonec stal jedním z nejobehranějších vánočních „tradicionálů“.

Vlezlé duo a Crosbyho hit

Podobně vlezlým dojmem dnes působí další novodobá klasika, skladba Last Christmas od britského dua Wham! Písnička, kterou napsal George Michael, se v roce 1984 stala účastníkem souboje vánočních songů. O přízeň fanoušků tehdy svedla klání se silnými soupeři – The Power of Love od Frankie Goes to Hollywood a Do They Know It’s Christmas? v podání charitativní superskupiny Band Aid.

Ač nakonec vyhrála Band Aid (v níž participoval i Michael), v myslích posluchačů kupodivu přežily všechny tři. Neodbytná Last Christmas si v době sociálních sítí užila ještě druhý vrchol slávy v podobě parodie. Vtipálci využili dva (dost možná smyšlené) Indy jménem Gayview Mahat a Gavit Awaii a napasovali je do textu „Last Christmas, I gave you my heart, but the very next day, you gave it away“.

O vtipálcích, jimž není nic svaté, nejspíš ví své i Janek Ledecký, jehož provařená píseň Sliby se maj plnit o Vánocích také nemůže v adventním čase chybět na spoustě veřejných míst. Ovšem zpívat, že o Vánocích se mají plnit slipy, se až trestuhodně nabízí.

Poněkud důstojnějšího přijetí se dostává skladbě White Christmas, kterou v roce 1942 napsal Irving Berlin, americký skladatel se židovskými kořeny původem z Ruska. Proslavil ji Bing Crosby, v jehož podání je podle Guinnessovy knihy rekordů se sto miliony kusů nejprodávanějším singlem všech dob.

Horko o Vánocích

Pikantní je, že ač se zdroje rozcházejí v tom, zda Berlin skladbu napsal v Kalifornii, či v Arizoně, pravděpodobně to bylo na dost horkém místě, kde se o bílých Vánocích skutečně dá jen snít. „Právě jsem napsal svou nejlepší píseň, kruci, nejlepší píseň, jakou kdy kdo napsal,“ řekl údajně své sekretářce.

Coververzi White Christmas nahrál nespočet umělců včetně Franka Sinatry, Elvise Presleyho, Elly Fitzgerald, Boba Marleyho, Barbry Streisandové, Tonyho Bennetta, Taylor Swiftové nebo Cee Lo Greena. Spadá sem i Karel Gott, jenž přetextovanou píseň vetkl i do názvu svého alba Bílé Vánoce zroku 1982.

Bing Crosby má potom „na svědomí“ ještě jednu pozoruhodnou vánoční píseň, a to klasiku Little Drummer Boy, kterou v roce 1977 natočil v kombinaci s novinkou jménem Peace on Earth a v překvapivém duetu s Davidem Bowiem.

Jak vidno, vánočních písní není nikdy dost, jak dokazuje aktuálně třeba film Anděl Páně 2, který končí hned třemi.