Kamera, film, režie - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Válka začíná. Filmaři svlékají národní dres

  • 84
Válka filmařů s politiky nabírá obrátky. Nestačilo, že uzavřeli český stánek na festivalu v Cannes. Teď hrozí, že stáhnou své filmy z mezinárodních festivalů.

Proč? Protože hlasováním Sněmovny neprošla novela zákona, která by zajistila na filmy více peněz.

"Nechceme pod hlavičkou České republiky reprezentovat politiky, kteří nedávají kinematografii státní podporu," shrnul důvody Pavel Strnad z České filmové komory. Jako producent snímku Štěstí už zvažuje, že film ověnčený Českými lvy stáhne z klání o Evropské filmové ceny.

Není sám, Ondřej Trojan pohrozil možností, že by ze soutěže karlovarského festivalu odvolal novinku režiséra Jana Hřebejka Kráska v nesnázích.

"Budu respektovat a podpořím Trojanovo rozhodnutí," vzkázal včera Hřebejk z Německa. "Ostatně právě tu reprezentujeme - za německé peníze - nějakou prý českou kinematografii," dodal ironicky.

Právo silnějšího
A to je teprve začátek. Ke společnému svlékání národního dresu včera horečnaté telefonáty vybízely další filmaře. Pokud se dohodnou, první společný bojkot by mohl postihnout už mezinárodní festival děl pro děti a mládež ve Zlíně, který začíná pozítří. V jeho hlavních soutěžích bojují za Česko Rafťáci nebo pohádka Anděl Páně. Odejdou ze hry?

"Radíme se o tom. Něco by se udělat mělo, jinak kvůli nedostatku peněz budeme muset do filmů pořád cpát sponzorské výrobky a po letech lidi zjistí, že všechny české filmy z počátku třetího tisíciletí vypadají jako jedna velká reklama," míní režisér Rafťáků Karel Janák.

"To je dobrý nápad, jen jsem zvědav, jestli si to veřejnoprávní Česká televize před volbami troufne," žertoval tvůrce Anděla Páně Jiří Strach. O nakládání s filmy totiž rozhodují producenti a v Česku se na výrobě snímků pro kina podílejí často televize. Právo volby má ten, kdo vložil větší podíl.

"V případě Štěstí jsem většinový producent, takže bych to ČT jenom oznámil. Podstatnější je německý koproducent, s tím musím návrh, že opustíme evropské ceny, osobně probrat," vysvětluje Strnad.

Televize mají námitky
Nicméně Kavčí hory se brání. "České televizi by se taková situace nelíbila, protože ročně investuje do výroby českých filmů desítky milionů korun a má zájem na tom, aby filmy, na nichž se podílí, byly vidět a prodávaly se. Očekáváme, že koproducenti, byť často většinoví, s námi tak závažný krok partnersky projednají," uvedla Anna Freimanová z ČT.

Nova to vidí podobně. "Nepřipadá nám to jako rozumný krok. Předpokládáme, že před jakýmkoli stažením filmu, na němž se Nova podílela, s námi producent tento krok prodiskutuje," říká Veronika Šmítková. Festivaly hlásí klid před bouří. Kryštof Mucha z karlovarské přehlídky i Petr Koliha ze Zlína potvrdili, že o hrozbě vědí, oficiálně se však dosud žádný český titul neodhlásil.

Je otázka, zda si někdo dovolí zůstat stranou, pokud se lavina spustí. Třeba do karlovarské soutěže se uvažovalo ještě o filmu Věry Chytilové Hezké chvilky bez záruky. Pak se do výběru nevešly, kdyby však odešel Hřebejkův film, přijaly by Hezké chvilky teoretickou nabídku, aby ho nahradily? "Ne, to se nedělá," říká jejich producentka Kateřina Černá.

Kdo zůstane stranou?
Jiní producenti však odchod zamítli. Na otázku, zda stáhne ze světových přehlídek díla Jana Švankmajera, odvětil Jaromír Kallista: "Ne, v žádném případě! Ten efekt je nulový, spíš záporný. Nic se nestane, všude si jen zamnou ruce, že odpadl jeden konkurent."

Také Tomáš Hoffman, který včera na canneském trhu uvedl Účastníky zájezdu, vidí v akci "polovičaté gesto", ač nepochybuje, že většina filmařů bude loajální. Už včera se k protestům přidali studenti FAMU.

Nad akcí vidí řada otazníků. Neriskují filmaři věčným voláním po penězích sympatie publika? "Z kin české filmy nestáhneme, nechceme trestat diváky, nýbrž politiky," tvrdí Strnad.

Kromě bojkotu filmové reprezentace zvažují i další vhodné formy protestu - ale jaké? Prý "takové, které by filmy nepoškodily". Konečně - čeho chtějí filmaři reálně dosáhnout? Vždyť do voleb už se s novelou zákona beztak nestačí nic podniknout. Odpověď zní: Protestujeme proto, aby si nás politici všimli.

"Chápu to, jde o to, aby se na problém upozornilo. Ale možná by se teď měly síly napřít spíše na nové znění zákona," uvažuje Koliha.

,