Arthur Brown

Arthur Brown | foto: Pledgemusic

Retro letí. Červnový festival vrátí návštěvníky do báječných „sixties“

  • 1
Britský Crazy World Of Arthur Brown a k tomu Matadors, Blue Effect, Prúdy či Collegium Musicum. To není obsazení archivního dokumentu o hudbě 60. let, nýbrž některá jména z programu 34. ročníku festivalu Valašský špalíček, který se uskuteční od 23. do 25. června ve Valašském Meziříčí.

Plakát Valašského špalíčku 2016

Tradiční festival ve „Valmezu“ se kdysi věnoval ve větší míře domácí alternativní hudbě, postupem času prošel vývojem, kdy svůj záběr rozprostřel do větší šířky, některé ročníky byly více zaměřené například na písničkáře, jiné na hardrockové legendy. Ještě nikdy se ale tak programově nezaměřil právě na hudbu 60. let. Estetice této doby festival zcela podřídil i svoji vizuální prezentaci.

Jeho pořadatelé zjevně vycítili, že po hudbě té doby je mezi dnešními posluchači hlad. O tom ostatně svědčí třeba to, že aktuálně vydané dvojalbum Beat Line, které připomíná hudbu českých a slovenských „beatových“ hvězd let 1967-69 (více zde), je podle oficiálního žebříčku IFPI nejprodávanějším hudebním titulem na českém trhu.

Arthur Brown

Valašský špalíček proběhne tradičně v areálu meziříčského zámku Žerotínů. Jako hlavní hvězdu přivítá britského krále psychedelie Arthura Browna. Autor a interpret hitu Fire a průkopník progresivního rocku 60. let přijede s programem The Crazy World Of Arthur Brown. „Excentrický zpěvák ovlivnil širokou plejádu rockových umělců od KISS a Petera Gabriela, přes Alice Coopera, Marilyna Mansona či Roba Halforda až po Bruce Dickinsona z Iron Maiden,“ připomínají pořadatelé festivalu.

Z domácí, tedy někdejší československé scény, pamětníky jistě potěší připomínka kapely Matadors, jejíhož ducha vzkřísí za pomoci mladších hudebníků původní členové, zpěvák Viktor Sodoma, kytarista Radim Hladík a varhaník Jan Farmer Obermayer. Pavol Hammel po více než dvaceti letech zavítá do Valašského Meziříčí s kapelou Prúdy.

Marián Varga

Jeho dávný spoluhráč Marián Varga na festivalu opět vzkřísí své Collegium Musicum a František Griglák s Fedorem Frešem po delším čase oživí skupinu Fermáta. Mezi ikonami české rockové hudby 60. let vystoupí na festivalu kytarista a zpěvák Ivan Hajniš, známý z legendární sestavy The Primitives Group, který od roku 1969 žije v zahraničí.

K big beatu 60. let patří také zpívající sourozenci Hana a Petr Ulrychovi, kteří ve festivalovém programu celovečerním koncertem představí své starší písně s formací Javory Beat a aktuální tvorbu se skupinou Javory.

Na valašském špalíčku ovšem nebude znít jen hudba 60. let, ale i ta, jež vznikala v následující dekádě. Blue Effect s big bandem KYX Orchestra obnoví program Nová syntéza z roku 1971. Marián Varga, Pavol Hammel a Radim Hladík se vrátí ke společnému projektu Zelená pošta z roku 1972.

Extempore hraje Velkoměsto na Pražských jazzových dnech 1979

Jeden z nejvýznamnějších souborů české alternativy Extempore v čele s Mikolášem Chadimou poprvé ve Valašském Meziříčí zahraje pořad Velkoměsto, který v premiéře zazněl za dramatických okolností na IX. Pražských jazzových dnech v listopadu 1979.

Do komorního prostředí M-klubu připravuje dramaturgie komponovanou irskou scénu, speciální bluesový program s účastí zahraničních hudebníků a koncerty folkových písničkářů. Umělce, kteří se v začátcích etablovali na meziříčské scéně, letos zastupuje oscarová zpěvačka Markéta Irglová. Ta do rodného města přijede z Islandu, kde nyní žije. Odtud také přijede další hudebník Svavar Knútur.

Přenést se do jedinečné atmosféry 60. let nejen hudbou pomůže návštěvníkům i rozsáhlá výstava Psychedelia ve vizuální kultuře beatového věku 1962-1972 v Muzejním a galerijním centru. Její vernisáž festival Valašský špalíček ve čtvrtek 23. června 2016 odstartuje.