Producent Českého lva Petr Vachler

Producent Českého lva Petr Vachler | foto: Marek Navrátil

Vachler by prodal značku Českého lva za 25 milionů korun

  • 24
Napětí mezi Petrem Vachlerem, jenž filmové ceny Český lev založil i produkuje, a Českou filmovou a televizní akademií, která je udílí, vyvrcholilo na mimořádném setkání akademiků. Filmaři se chtějí osamostatnit. Ale za jakou cenu?

"Akademie se osamostatní od producenta Lvů a přemění se na občanské sdružení, aby všichni členové měli právo rozhodovat. Dále se přítomní shodli, že pro zvýšení úrovně slavnostního předávání cen je nutné, aby o režisérovi a producentovi večera rozhodovalo prezídium, a dali mu  mandát k jednání s majitelem značky Český lev Petrem Vachlerem o jejím licencování, nebo odkupu," shrnul výsledky schůzky producent Pavel Strnad.

Jenže právě v tom je háček. Vachler za prodej značky Český lev žádá až 25 milionů korun. "Řekl, že její cenu vidí na úrovni nákladů českého filmu. Když jsem namítl, že umím natočit film za čtyři miliony, odpověděl, že měl na mysli průměrný rozpočet, tedy pětadvacet milionů korun," uvedl režisér Vladimír Michálek, jehož dílo Je třeba zabít Sekala patří s deseti soškami k legendám Lvů. "Kromě toho nabídl variantu, že by nám licenci pronajímal, v rozpětí od jednoho do dvou a půl milionu ročně," dodal Michálek, který pro nesouhlas s úrovní Lvů už dvakrát žádal o zrušení členství v akademii. "Ani mi neodpověděli," říká.

"Nikdo Vachlerovi neupírá jeho zásluhy, ale tohle je vydírání, na něž nemůžeme přistoupit," dodal střihač Jiří Brožek, osminásobný laureát Lvů. Podle Brožka navíc Vachler akademikům přiznal, že si v posledních týdnech dal zaregistrovat i názvy akademie. Sami akademici chtějí spor uzavřít do konce června. "Je tu možnost pronájmu licence třeba na pět let, dále verze, že by Vachler dál Lvy produkoval, ale o tvůrcích večera bychom rozhodovali my, a konečně varianta, že Český lev přejde na komerční stanici a akademie si založí vlastní ceny," shrnul člen prezidia Jiří Bartoška.

Vzkaz Vachlerovi: Masu zdar!

Podle účastníků schůzky to bylo setkání "jednoho proti všem". Filmařům vadí, že se z nich stávají rukojmí estrád a sporných reklam, jež Vachler sjedná a které běží ještě po ceremoniálu. "Přitom profesní cena by měla být čest," dodal Michálek. Vachler na otázky redakce neraguje, akademikům však zaslal dotazník s otázkou, zda chtějí, aby výroční ceny pokračovaly s ním, nebo bez něj.

Někteří poslali osobní stanovisko. "Soukromá firma vlastnící filmovou cenu si vymyslela filmovou akademii, aby její cena měla větší legitimitu," shrnuje jeden dopis neudržitelný nynější stav, kdy značku profesní organizace drží soukromník. Jiní členové opakují své výtky vůči ceremoniálu: "Český lev se netýká filmu. Jde pouze o prapodivnou exhibici, která nikoho moc nezajímá, o mladé generaci nemluvě - a to je největší zákazník kin."

Někdo vyzývá k rozumné dohodě, někdo k založení nové ceny, nechybí ani pozdrav Masu zdar!, odkazující k vegetariánským rautům Lvů ve Vachlerově režii. "Nechápu, proč to akademii začalo zajímat až po dvaceti letech," žasne režisér Fero Fenič a dodává: "Ať mají jakékoli výhrady, nikdo jiný nebyl schopen vybudovat to, co Vachler. Proto považuji za nutné s ním jednat a nalézt řešení přijatelné pro obě strany."