Z filmu Na odstřel

Z filmu Na odstřel | foto: Bontonfilm

RECENZE: V thrilleru Na odstřel si Rusell Crowe vychutnává hvězdy bulváru

  • 5
Jednou začas si kritik udělá radost a zvedne při hodnocení čistou solidní šedesátku ještě o deset procent výš jen proto, že novinářské prostředí v dotyčném filmu přesně sedí a dobře baví.

To je případ krimithrilleru ze zákulisí investigativní žurnalistiky Na odstřel, který dnes vstupuje do českých kin. Starosvětsky poctivé rukodělné práci téměř neublížil ani přenos z původního půdorysu chytrého britského seriálu na americké velké plátno – kromě moralizujících výronů o pravdě, lži, důvěře a cti, které se zkrátka musí přetrpět.

Vraždy kolem politika

Z filmu Na odstřel

Ale režisér Kevin Macdonald naštěstí udržel žánr v mezích klasiky typu Všech prezidentových mužů, spolehl se na vnitřní výbušnost bez efektních explozí, a byť vyloženě akčními scénami šetří, když už je natočí, pak s dokonalým řemeslem.

Největší rozkoš však skýtá Russell Crowe, který si v charakteristice svého hrdiny libuje blaženě jako v horké koupeli. Jeho reportér ze staré dobré školy vypadá málem jako Big Lebowski: umaštěný, uválený, v autě si prozpěvuje country, cpe se a mohutně kolem sebe drobí.

Z filmu Na odstřel

Do světů, o nichž píše, nevstupuje ve smokingu hlavním schodištěm, nýbrž zadním vchodem pro personál. Coby muž praxe zná každého vrátného či strážníka, z nichž vždycky něco vytáhne. A své dávné přátelství s vlivným politikem alias Benem Affleckem nezneužívá – dokud se v kongresmanově okolí nezačne objevovat až příliš mnoho mrtvých.

Bulvaristka z internetu

Zápletka o zdánlivě banálních vraždách, jejichž stopy však naznačují možné spiknutí ve zbrojním průmyslu a vysoké politice, není zrovna objevná a po hodině už se zdá všechno jasné, jen najít důkazy.

Na odstřel

70 %

USA-VB, 2009, 118 min.

režie Kevin Macdonald

hrají Rusell Crowe, Ben Affleck, Rachel McAdamsová, Helen Mirrenová

Streamovací služby: Netflix

Kinobox: 70 %

IMDb: 7.1

Ale naštěstí scenáristé dodržují zákon dvojího zvratu v závěru – a docela šikovně; navíc Crowe umí v okamžicích ohrožení, například ve scéně z garáží, výstižně přenést do sálu tíseň běžného civilisty a pocitové napětí bez „bafacích“ berliček.

Nicméně i zručné kriminální klasice sluší něco navíc: a tím je ve filmu Na odstřel výstižné profesní zázemí, zejména souboj tradičních redaktorů novin s rychlokvašenými hvězdičkami zvýhodňované internetové části.

Jednu takovou sebevědomou „vetřelkyni“ v podání Rachel McAdamsové dostane do týmu právě redakční opora čili Crowe, a třebaže to nemůže dopadnout jinak než vzájemným poznáváním a oceněním mistra a žačky, je báječné sledovat jeho uštěpačnost vůči „blogerce a bulvaristce“, kterou nezajímají fakta, jen se „vyzvrací na internet“.

Kodex cti

Hořkým humorem pak obraz novin korunuje Helen Mirrenová coby šéfredaktorka tvořící nárazník mezi majiteli listu a zaměstnanci. Jen dvě drobnosti se vymykají novinářské realitě: reportér si dlouho nechává kauzu jen pro sebe a šéfka právě jemu káže o střetu zájmů dosti nesmyslně. Crowe totiž zosobňuje prototyp hrdiny, který si kodex profesní cti už sám zakotvil; a bez frází.