Karel Kryl.

Karel Kryl. | foto: archiv České televize

Český rozhlas hodlá oprášit mozaiku života fenoménu Karla Kryla

  • 2
V sobotu 18. ledna zazní ve vysílání Českého rozhlasu Plus první díl unikátního cyklu Fenomén Karel Kryl. Posluchači se pak s osobností Karla Kryla setkají každou třetí sobotu v měsíci v pořadu Historie Plus.

Letos na jaře si připomeneme výročí nedožitých sedmdesátin a zároveň také dvacáté výročí úmrtí básníka, písničkáře, novináře, glosátora politického dění a představitele protestsongu Karla Kryla.

Český rozhlas nabídne celkem šest dílů mapujících životní a umělecká  období Karla Kryla a uvede je do historicko-společenských souvislostí. Karel Kryl tvořil v někdejším Československu poměrně krátce, koncertoval necelé tři roky, během nichž vydal jediné LP v roce 1969 pod názvem Bratříčku, zavírej vrátka.

Karel Kryl

"Tato píseň vytvořila z do té doby méně známého písničkáře legendu," uvádí moderátorka a redaktorka Ivana Denčevová a dále dodává: "Život Karla Kryla je vnímán často také pod rouškou mýtů a nepochopení. Jsem moc ráda, že se společně s kolegy mohu podílet na oprášení mozaiky jeho životních okamžiků." Pravidelnými hosty pořadu budou historik Michal Stehlík a hudební publicista Aleš Opekar

V září roku 1969 Kryl odešel do emigrace, kde následně působil v Rádiu Svobodná Evropa. Současně se věnoval autorskému psaní, ve vlastním nákladu vydával desky a několik básnických sbírek. V listopadu 1989 se vrátil do vlasti a stal se nemilosrdným kritikem polistopadových poměrů a rozdělení federace.

Na projekt Fenomén Karel Kryl volně navážou vybrané díly pořadu Hovory. Každý třetí čtvrtek v měsíci nabídnou ve 22:10 rozhovor s pamětníky Karla Kryla. Ivana Denčevová tak ve studiu přivítá Miloše Zapletala, Jiřího Černého, Lídu a Josefa Rakušanovy, Milana Kubeše a Dášu Vokatou.