Oleg Tabakov | foto: Profimedia.cz

V roce 1968 jsem v Praze propil všechny peníze, vzpomíná Oleg Tabakov

  • 1
Slavný ruský herec Oleg Tabakov obdržel od pražské Akademie múzických umění čestný doktorát v oboru teorie a praxe divadelní tvorby. Osobně jej převzal 21. října.

„Oleg Tabakov je slavný herec a světově proslulý divadelník a jeden z nejlepších pedagogů, jací dnes v různých koutech světa pomáhají mladým lidem kultivovat jejich herecký talent,“ zdůraznil ve svém laudatiu, tedy zdůvodnění návrhu udělit herci čestný titul doctor honoris causa, profesor Jaroslav Vostrý, pedagog a někdejší umělecký šéf Činoherního klubu v jeho nejsilnější éře.

Právě v tomto období, konkrétně v roce 1968, na prknech „Činoheráku“ stál i Tabakov, jehož do své inscenace Gogolova Revizora přizval režisér Jan Kačer do hlavní role Chlestakova, aby zastoupil původního představitele Vladimíra Pucholta, jenž po sovětské okupaci odešel do exilu.

„Pobýval jsem zrovna v Praze a propil všechny peníze. A protože jsem si nutně musel koupit džíny - nepřivézt džíny se rovnalo skoro trestnému činu - uděloval jsem jedno interview za druhým: za rozhovory se totiž u vás tehdy platilo. Jeden byl na téma Revizora. A právě ten si přečetl Jan Kačer, kterému zrovna jeho původní Chlestakov zůstal v Anglii a potřeboval ‚zalepit díru‘,“ zavzpomínal na tiskové konferenci Oleg Tabakov.

Mimořádně úspěšné představení se v česko-ruském obsazení hrálo celý měsíc. K roli Chlestakova se ovšem Tabakov v Činoherním klubu vrátil ještě jednou, při svém hostování za tuhé normalizace v roce 1974. „I vy, kdo jste je tehdy nezažili, si jistě dovedete představit, jak musel působit ten rusky mluvící revizor, který přijel do provincie, kde vládne taková sebranka, a o kterém se nakonec ukáže, že k žádné revizi neměl ani to nejmenší právo...,“ uvedl ve svém laudatiu Jaroslav Vostrý.

Olega Tabakova má v povědomí i české filmové publikum. Nejen z jeho nejslavnější role, vycházející opět z ruské klasiky, tedy z Gončarovova Oblomova, kde si v režii Nikity Michalkova zahrál titulní postavu, ale také z Moskalykova českého válečného filmu Kukačka v temném lese (1984), kde Tabakov ztělesnil povahově nejednoznačného velitele koncentračního tábora Kukucka.

Oblomov (ukázka z filmu)

Kdo je Oleg Tabakov Ruský herec, režisér a pedagog se narodil roku 1935 v Saratově. Patří ke spoluzakladatelům moskevského divadla Sovremennik (1957), od roku 1983 působí na scéně MCHAT a jako pedagog (v letech 1986-2000 také rektor) divadelní školy tohoto divadla. V roce 2000 byl jmenován uměleckým šéfem MCHAT a roku 2004 se stal i jeho ředitelem. Oleg Tabakov má na kontě přes 200 divadelních, filmových, televizních a rozhlasových rolí a režíroval více než 40 inscenací na scénách v Rusku, Evropě a ve Spojených státech.

Na Tabakovově dlouholeté umělecké dráze je zajímavé balancování mezi politickými režimy a zároveň udržení vysokého uměleckého standardu. Rektor studia divadla MCHAT Anatolij Smeljanskij na tiskové konferenci zdůraznil, že Oleg Tabakov je hereckou hvězdou už 50 let a připodobnil jej k „českému národnímu hrdinovi“ Švejkovi: „Vždycky si udržoval vzdálenost mezi sebou a vládou. Byl k moci dostatečně blízko, aby ho hřála, a dostatečně daleko, aby ho nespálila.“

Sám Tabakov k tématu řekl: „Mám rád tu trpící zemi jménem Rusko. Zúčastnil jsem se nelidského experimentu, trvajícího 72 let, a zdá se, že jsem přežil. Mám totiž dobrou genetickou výbavu. Po otci jsem potomek nevolníků, matčini předkové byli významní vlastníci půdy - dědeček dokonce vlastnil celý ostrov nedaleko Capri. Brzy jsem poznal strašnou realitu v naší zemi a žil jsem s jakýmsi ‚dvojím účetnictvím‘. Byl jsem pionýr, komsomolec, byl jsem i tajemník stranické organizace v divadle. Ale zároveň jsem byl celý život chráněn láskou - své rodiny i diváků. A to je nejlepší obrana.“