Režisér Jason Reitman a scénáristka Diablo Cody pózují s cenou pro film Juno na festivalu v Římě

Režisér Jason Reitman a scénáristka Diablo Cody pózují s cenou pro film Juno na festivalu v Římě - (27. října 2007) | foto: Reuters

V Římě zvítězil milý film s drobnou hvězdou

Koncertem Ennia Morriconeho a vyhlášením cen skončil v Římě druhý ročník filmového festivalu. Velkolepostí a množstvím publika, které o něj projevuje zájem, skutečně předčí Benátky, ale tím jeho schopnosti konkurovat nejstaršímu festivalu na světě končí.

Charakter akce, jejímž patronem je římský primátor, vystihuje už název: Festa Internazionale di Roma. Spíše než centrem soustředění na současné filmové trendy je komplex moderního Auditoria s lákavými nabídkami občerstvení i atraktivních výstav místem, kam o víkendu proudí Římané jako na slavnost.

Spíš chtějí zahlédnout někoho z mondénních hostů než sledovat novinky, které beztak vzápětí přijdou do kin.

Koncertní sály, přebudované k tomuto účelu na kina, jsou zaplněny spíš ve večerních hodinách, nicméně podle statistik bylo ve dnech 18.–27. října vydáno 110 tisíc vstupenek na 102 filmů ze 46 zemí.

Do hlavní soutěže Cinema 2007 bylo zařazeno 14 filmů. Hodnotila je padesátičlenná Lidová porota, tentokrát poprvé složená nejen z italských diváků, ale i ze zástupců dalších 11 evropských zemí. Vedl ji bosenský režisér Danis Tanovič, držitel Oscara za snímek Země nikoho.

Ač není snadné si představit, jak probíhají diskuse porotců, udělení Zlaté ceny Marka Aurelia filmu Jasona Reitmana Juno bylo údajně jednomyslné.

Tak se hvězdami závěrečného ceremoniálu stali syn populárního slovenského rodáka Ivana Reitmana, známý už svou komedií Děkujeme, že kouříte, a hlavně představitelka titulní postavy Ellen Page, kterou si letos na karlovarském festivalu pletli pro její drobnou postavu s dítětem.

Ve vítězném, milém, leč nepříliš objevném filmu hraje dívenku Juno, která z nerozumu otěhotní a chce pro nechtěné dítě najít adoptivní rodiče. Netřeba dodávat, že všechno dopadne jinak...

Cena poroty připadla náročnějšímu dílu íránského tvůrce Abdolfaze Džaliliho Hafeze, věnovanému mládí věhlasného perského básníka, a řadu dalších cen rozdělily mezi filmy různé statutární i nestatutární poroty.

Tři italské soutěžní filmy stavěla kritika podstatně výše než italskou účast v nedávných Benátkách, ale ani v Římě domácí kinematografie neuspěla.

Trochu rozpačitě byl přijat i netrpělivě očekávaný film Francise F. Coppoly Youth Without Youth, inspirovaný dílem rumunského autora  Mircey Eliadeho, s mimořádně pozoruhodným hereckým výkonem Tima Rotha, který patřil k nejzajímavějším dílům uváděným mimo soutěž.