Michael Rittstein: Výtah (Výstup ve výtahu) (1980)

Michael Rittstein: Výtah (Výstup ve výtahu) (1980) - z retrospektivní výstavy Vlhkou stopou | foto: Muzeum moderního umění Olomouc

V rámci olomoucké retrospektivy povede Michael Rittstein workshop

  • 0
Retrospektiva jednoho z nejvýznamnějších současných českých výtvarných umělců Michaela Rittsteina bude otevřena ve čtvrtek 5. března v olomouckém Muzeu moderního umění. Souvisí s ní i několik zajímavých doprovodných akcí.

Michael Rittstein: Žena za pletivem (1978)Výstava nazvaná Vlhkou stopou provede diváky dosavadní tvorbou letos šedesátiletého malíře, kreslíře, grafika a ilustrátora od počátků v 70. letech až do současnosti. Retrospektiva někdejšího spoluzakladatele Volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece, kterou doprovází téměř pětisetstránková monografie, měla před rokem premiéru v pražské Národní galerii. V Olomouci potrvá do 17. května.

Originální chaos a řád

Čtěte recenzi pražské premiéry výstavy Vlhkou stopou

Michael Rittstein: Sprchový kout (1977)"Přívlastků, které by mohly charakterizovat Rittsteinovu tvorbu, se najde celá řada, ale nejvíce její povahu vystihují termíny groteska, ironie a sarkasmus. K hojným motivům Rittsteinových obrazů a kreseb patří vztah mezi technickou realitou moderního světa a tělesnou až živočišnou charakteristikou člověka," říká o Rittsteinově tvorbě kurátor olomoucké výstavy Michal Soukup.

Michael Rittstein: Úsměv (2005-06)

Výstava Vlhkou stopou je vůbec prvním pokusem uceleně představit umělcovo dílo. "Předchozí souborné výstavy, ať již v Mánesu v roce 1993 nebo v Míčovně Pražského hradu v roce 1998, ukazovaly pouze dílčí etapy jeho tvorby. Naše výstava naopak zahrnuje celé dosavadní Rittsteinovo dílo," uvádí kurátor.

Kdo je Michael Rittstein

Malíř, kreslíř, grafik a ilustrátor se narodil v Praze roku 1949. Vystudoval Akademii výtvarných umění pod vedením Arnošta Paderlíka (1974). Byl spoluzakladatelem Volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece (mj. spolu s Kurtem Gebauerem, Jiřím Načeradským, Jiřím Sopkem a dalšími). To se přihlásilo k domácí tradici existenciální figurace 70. let a především k nové figuraci generačních předchůdců z druhé poloviny 60. let. Od roku 2001 je Michael Rittstein vedoucím ateliéru malířství Akademie výtvarných umění v Praze, v roce 2007 byl tamtéž jmenován docentem.

Michael Rittstein: S nákupem (1982-84)V Trojlodí, největším výstavním sále olomouckého Muzea moderního umění, je nainstalováno takřka padesát většinou velkoformátových obrazů. Nejstarší z nich je datován rokem 1972, nejnovější pak z loňského roku. Vzhledem k tomu, že Rittstein je také výjimečný kreslíř, jsou na výstavě zastoupeny i jeho kresby. Díla zapůjčila řada muzeí a galerií i soukromých sběratelů.

Michael Rittstein: Sklizeň hub - Česání hub (1987)Název výstavy je podle Rittsteina retrospektivní zkratkou charakterizující jeho dílo: "Vlhkou stopou je ambivalentní pojem, který měl postihnout jednak stav věcí, kdy jeden obraz zasychá a na druhém se pracuje, jednak erotický podtext, který v mých věcech najdete. Vystavené obrazy představují pět etap, kterými jsem prošel. Po existenciálním období poznamenaném informelem a strukturou jsem si poměrně brzy našel téma představující způsob mého vidění. Kdesi v sedmdesátých letech, v expresivních motivech vesnice a paneláku se už začala charakterizovat pozdější lokální historka. V posledních letech k nim přibyla krajina a dobrodružství," řekl umělec.

Michael Rittstein: Prádelna (1975)

Michael Rittstein: Mosty (1999-2000)Kromě základní retrospektivy v Trojlodí může zájemce o Rittsteinovo dílo navštívit také výstavu s provokativním názvem Masturbace je zdravá, která paralelně bude probíhat ve dnech 17. března - 30. dubna v olomoucké galerii Mona Lisa. Jde o expozici nejnovějších malířových obrazů z let 2008-2009 a jeho kreseb k filmu V žáru královské lásky režiséra Jana Němce na motivy knihy Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha.

Michael Rittstein: Umění požírá své děti (2008)Kuriózní doprovodnou akcí pak bude čtyřhodinový workshop Malba s Michaelem Rittsteinem, který proběhne 18. března od 13 do 17 hodin v Trojlodí,přímo uprostřed expozice. Během čtyřhodinové dílny vznikne polotovar, který umělec ve svém pražském ateliéru dotvoří a výsledek bude v polovině dubna slavnostně odhalen ve výstavním prostoru kavárny Muzea umění Café 87. Workshop je zdarma a přístup má úplně každý.