V Praze ožívá Mucha i Švabinský

V pražské Galerii JBK začala výstava České secese. Nabízí díla Alfonse Muchy, Františka Kupky, Vojtěcha Preissiga, Maxe Švabinského či Jana Zrzavého. Návštěvníci si ji mohou prohlédnou až do 29. srpna.

Expozice se snaží ukázat secesi jako komplexnější výtvarný fenomén, který vznikl rozchodem s estetickými normami konce století, reprezentovanými především vládnoucím historismem, a který tak položil základ modernímu výtvarnému projevu.

"Jednotlivé kusy jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek nebo spřízněných galerií," uvedl za organizátory Andrej Boloňský.

Expozice je členěna do dvou částí. První tvoří díla, jejichž forma je vrcholně secesní. Mezi ně patří originální plakáty Alfonse Muchy z francouzského i českého období.

Návštěvníci mohou vidět originály jeho nejznámějších dekorativních prací Denní doby, zajímavé plakáty v národním stylu Koncert moravských učitelů či Slavnostní hra na Vltavě.

Zaujmou i drobnější litografie, zejména Muchovy originální pohledy a menu. Mezi unikáty patří návrhy reklamních plakátů Ludvíka Kuby - Čaj, Kakao, Cikorka nebo originál plakátu pro výstavy Umělecké Besedy, který tento spolek po léta používal.

Přestože se o secesi hovoří většinou jako o období vymezeném počátkem 90. let 19. století a obdobím kolem roku 1910, František Kupka nebo Vojtěch Preissig přetvořili secesní výtvarný projev na svůj osobitý styl a v jeho duchu tvořili ještě dlouho poté.

Druhá část expozice obsahuje díla, která ze secese vycházejí a směřují k navazujícímu symbolismu. Jde například o známou plastiku Františka Bílka Boj s hmotou a práce členů skupiny SURSUM Františka Koblihy, Jana Konůpka, Josefa Váchala a Jana Zrzavého.

Pro návštěvníky je galerie otevřena denně od 10:00 do 18:00. Expozice Česká secese se uskutečnila i loni, pořadatele ji zapůjčili i do galerie v Hradci Králové. "Pokud bude mít nějaký vystavovatel zájem, rád tuto výstavu zapůjčím," dodal Boloňský.

Přadatelé se snaží, aby byl ve výstavních prostorách galerie každý měsíc nový projekt.

,