Z výstavy Louis Comfort Tiffany, Barvy a světlo

Z výstavy Louis Comfort Tiffany, Barvy a světlo | foto: AP/Francois Mori, ČTK

V Paříži vystavují díla zlatníka a skláře Tiffanyho. Poprvé od roku 1900

  • 0
Historicky poprvé od roku 1900 jsou v Paříži vystavena díla slavného amerického zlatníka a skláře Tiffanyho. Expozici s názvem Louis Comfort Tiffany, Barvy a světlo je možné navštívit do 17. ledna v Lucemburském muzeu ve francouzské metropoli.

Jméno Tiffany je synonymem pro jedny z nejkvalitnějších šperků na světě. Přesto na této pařížské výstavě návštěvníci neuvidí ani jediný šperk. Syn zakladatele newyorské šperkařské společnosti Tiffany & Co. totiž dával přednost sklu.

Z výstavy Louis Comfort Tiffany, Barvy a světloV Lucemburském muzeu je možné až do 17. ledna zhlédnout výběr z jeho sklářských děl z přelomu 19. a 20. století. Různé vázy a vázičky, okenní vitráže či skleněná stínidla jsou pozoruhodnou demonstrací barev, světla i inovací, které ve sklářství způsobily revoluci a vytvořily to, čemu se dnes říká americké sklo.

"Louis Comfort Tiffany měl rád na skle nedokonalost, nepravidelné tvary i nečekané efekty, které při zpracování skla mohou vzniknout," uvedla podle agentury AP kurátorka výstavy Rosalind Pepallová.

"Když se sklo dá do pece, roztéká se, všechny barvy se slévají dohromady. Nikdy přesně nevíte, jaký bude výsledek. A právě to miloval," vysvětluje Pepallová.

Prvotní uměleckou inspiraci mu poskytla šperkařská dílna jeho otce Charlese Lewise Tiffanyho. Nebyl to však jediný zdroj. Tiffany cestoval po celé Evropě, Severní Americe, dále se inspiroval také Orientem i islámským a japonským uměním.

Z výstavy Louis Comfort Tiffany, Barvy a světlo

Od roku 1876 se datují jeho první pokusy s opalizujícím sklem a o tři roky později založil vlastní společnost. Byl první, kdo přišel na nápad nahradit sklářskou techniku zpracování do olověného profilu technikou spojování skla pásky měděného plechu a následně jeho spojování cínovou pájkou. Tento způsob umožňuje mimo jiné výrobu prostorových objektů.

Tiffany zemřel v roce 1933 ve věku 84 let a jeho firma skončila o pět let později. Podle Pepallové to však bylo jeho umění, a ne rodinné jméno Tiffany, které mu zajistilo nesmrtelnou slávu. "Tiffanyho otec byl velice známý umělec, ale Louis Tiffany rodinné jméno proslavil ještě více," upozornila Pepallová.

,