Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Ostravě připravili výstavu plnou českých skvostů

  16:48aktualizováno  16:48
Jedinečnou výstavu je možné nyní vidět v Ostravě. Je totiž jednou z dosud nejkomplexnějších přehlídek českého výtvarného umění konce 19. a počátku 20. století.

Z výstavy Sváry zření - Václav Špála: Z dalmatského prostředí (1911) | foto: Repro: Katalog

Expozice s poněkud jazykolamným názvem Sváry zření se jednak snaží postihnout široký a mnohovrstevný autorský potenciál veličin české výtvarné scény, jednak úspěšně dokumentuje určitý kvas a ambivalence
kulturního, společenského i politického klimatu tehdejší doby. To vše prostřednictvím více než čtyř stovek obrazů, grafik, plastik a soch od téměř padesátky veličin nejen českého výtvarného světa.

Jedinečnost výstavy však spočívá nejen v samotném dramaturgickém
konceptu, ale i v produkčně nesmírně náročném zapůjčení řady unikátů z mnoha soukromých sbírek v Česku i zahraničí. Vážit do Ostravy třeba i delší cestu se vyplatí. Výstava divákovi objasňuje dobu charakterizovanou klíčovými objevy moderního českého umění.

Především ve Francii, ale i v jiných evropských zemích se v posledních desetiletích devatenáctého a prvních dekádách dvacátého století rodily a rozvíjely novátorské umělecké směry, které usilovaly o postižení  skutečnosti jiným způsobem než obvyklým realistickým. A ostravská výstava dokazuje, že tyto směry nalézaly rychlý a vysoce kvalitní ohlas i v zemích Koruny české.

Z výstavy Sváry zření - Bohumil Kubišta: Dvojník (1911)

Navíc k nesporným přednostem ostravské přehlídky patří, že její kurátoři neopomněli českoněmecké autory, kteří trochu neprávem zatím zůstávali při podobných komplexních prezentacích poněkud stranou. Jde o výtvarníky, kteří byli členy řady tvůrčích skupin, ale také jedinečnými solitéry. V Domě umění je reprezentují především Wenzel Hablik a Eugen von Kahler, ale rovněž August Brőmse nebo Jan Autengruber.

Unikát z prezidentské sbírky

Ve světě patří k nejznámějším českým malířům František Kupka,
který ve sledovaném období tvořil v Paříži. Z jeho díla zaujmou v Ostravě
Pískaři na Seině z roku 1907, kteří dlouho patřili do soukromé sbírky prezidenta Edvarda Beneše. Navíc zde obraz doplňují i předběžné
autorovy výtvarné studie.

Další z velkých jmen – Antonín Slavíček – je zastoupen svým dnes již legendárním panoramatickým obrazem z roku 1908 Praha od Ládví. Neméně podmanivý je však i jeho drobný olej na dřevě Noční les (1905). Bohumila Kubištu reprezentuje rozměrné Koupání mužů (1911), k němuž tvoří určitý kontrapunkt obraz Ženy na náměstí (1908). A jeho Dvojník (1911) je jedním z nesporných vrcholů výstavy.

K dalším vystaveným skvostům zcela jistě patří Zpěvák Antonína Procházky z roku 1916 nebo o dva roky starší Plavec Josefa Čapka, který se zde objevuje vedle známého portrétu umělcova bratra – spisovatele Karla z roku 1915. Samozřejmě nejsou opominuty další výrazné osobnosti – Vincenc Beneš, Emil Filla, Václav Špála či Jan Zrzavý.

Z výstavy Sváry zření - Antonín Slavíček: Praha od Ládví (1908)

Sochařům v Ostravě bez debat vévodí Otto Gutfreund svým Hamletem (1912–1913), velkou pozornost poutají i plastiky Františka Bílka, například Bronzová socha Orba je naší viny trest z roku 1892. Sváry zření je i název výpravné a kvalitně vytištěné knihy, která může sloužit rovněž jako podrobný průvodce celou expozicí.

Za zmínku stojí i řada doprovodných programů, jež ostravská galerie u příležitosti výstavy průběžně pořádá. "Návštěvník výstavy pronikne do mimořádně plastického a jedinečného odkazu české výtvarné kultury, jejíž význam přesáhl hranice tehdejšího Rakousko--Uherska," uvádí jedna z kurátorek, Marie Rakušanová.

A že se o to řada lidí chce pokusit, dokazují i více než tři tisícovky návštěvníků během necelých dvou měsíců. Zkrátka Sváry zření patří k vrcholům české zimní výstavní sezony. Udrží vysokou laťku i následující ostravská výstava – prezentace osobnosti světové architektury Oscara Niemeyera?

Sváry zření
Fazety modernity na přelomu 19. a 20. století Dům umění, Jurečkova 9, Ostrava, kurátoři M. Rakušanová, K. Srp, J. Jůza. Výstava trvá do 28. února.
Hodnocení: 90 %

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a laso, 1948
Výstava připomíná devadesát let od zrodu Sekorova Ferdy Mravence

Od pátku po celé prázdniny si můžou děti zdarma prohlédnout ilustrace Ondřeje Sekory. Výstava nazvaná Ferda Mravenec 90 se koná v pasáži Paláce Koruna na...  celý článek

Z výstavy Voayer v pražském prostoru DUP 39
VIDEO: Staňte se voyerem. Výstava ukazuje nahé ženy v sexuálních polohách

V Praze začíná kontroverzní výstava Voayer, která návštěvníkům ukazuje živé nahé ženy jako skulptury. K vidění bude tři dny v prostorách galerie DUP 39. Vstup...  celý článek

Na Malostranském náměstí je nový Prastánek umělce Skály.
VIDEO: Skála vztyčil svůj Prastánek, poslouží k občerstvení duše i těla

Od čtvrtečního večera má pražské Malostranské náměstí novou dominantu. Na místě bývalého parkoviště stojí více než šest metrů vysoký Prastánek z dílny...  celý článek

Mercedes Třída E 2,0 220d...
Mercedes Třída E 2,0 220d...

r.v. 2016, naj. 10 000 km, diesel
1 021 475 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.