režisér Jan Hřebejk

režisér Jan Hřebejk - Vernisáži Lenky K. Galeoni | foto: Marek Navrátil

V novém Hřebejkově filmu hraje Chudík i neherci. Točí se ve Švédsku

  • 3
Na začátku filmu Kawasakiho růže to zajiskří: zeť žárlící na svého tchána ho obviní z udavačství. "Nevíme, zda oprávněně, a pokud ano, jak se to stalo," popisuje režisér Jan Hřebejk výchozí situaci nového filmu, který právě natáčí.

Kawasakiho růže mají pestré mezinárodní zákulisí. Do mužských rolí si režisér pozval slovenské herce Ladislava Chudíka, Martina Hubu a Milana Mikulčíka, které doplňují dva neherci, fotograf Antonín Kratochvíl a publicista Martin Schulz.

Český lev - Daniela KolářováTitulní postavu pana Kawasakiho ztvární Isao Onoda, japonský výtvarník a konzultant žijící v Praze. A z hereček se na plátně objeví Daniela Kolářová, Lenka Vlasáková a Petra Hřebíčková, k nimž přibude výtvarnice Anna Šimonová.

Navíc se část příběhu natáčí v Göteborgu. "Švédsko náš film inspirovalo, pro Švédsko byl přímo napsán," zmiňuje Hřebejk scénář svého stálého spolupracovníka Petra Jarchovského, který vyhrál letošní Cenu Sazky na Českém lvu. Nicméně projekt se chystá mnohem déle.

Před několika lety odjel Jarchovský do Göteborgu na filmový festival; po roce se tam vrátil i s Hřebejkem a seznámili se s celou komunitou tamního uměleckého centra. Budova, ve které göteborští výtvarníci pracují i bydlí, jim připadala jako jedinečné, velice fotogenické místo se zvláštní atmosférou a s výhledem na město, přístav i otevřený mořský horizont.

Petr JarchovskýSpojení městské architektury s přírodou připadalo české dvojici jako ideální místo pro natáčení; proto se scénář psal už s ohledem na zvolené reálie. Ve Švédsku strávili filmaři červen, nyní až do 22. července natáčejí v Česku a do kin novinku uvede společnost Bontonfilm na jaře 2010.

"Estébácký" motiv řadí Kawasakiho růže do série vznikajících českých filmů, které se zabývají totalitní minulostí. Děj Hřebejkova dramatu se však odehrává v současnosti.

"Sledujeme úvodní nařčení, které se zprvu jeví jako pomluva, a hřích spáchaný v minulosti, jenž začíná postupně měnit lidské životy a vytváří paradoxní situace," vysvětluje režisér. Žánrově prý Kawasakiho růže stojí nejblíže okupační tragikomedii téhož tandemu Musíme si pomáhat, nominované na Oscara.

"Opět postavy pozorujeme, postupně na ně měníme názor a díky ději prohlubujeme znalost jejich charakterů – až divák dospěje k jednoznačnosti," dodává s tím, že politika tvoří pouze rámec pro lidské osudy.

Jan HřebejkNebude tíživost nedávné historie v rozporu s diváckým zájmem, jenž Hřebejkovy snímky vesměs provází? "Já věřím v atraktivnost Kawasakiho růží i přesto, že téma je přísně individuální a zakotvené v určité době. Pokud bude mít zajímavé hrdiny, diváci se s nimi ztotožní, aniž by museli mít podobnou životní zkušenost," míní Hřebejk. Důvěřuje mu i distributor, chystá osmatřicet kopií.

Znovu bez Trojana

Projekt Kawasakiho růže produkují Rudolf Biermann a Tomáš Hoffman se společnostmi In Film a Infinity, stejně jako v případě předešlého Hřebejkova díla Nestyda. Dlouholetý producent snímků úspěšného tandemu Ondřej Trojan totiž právě točí vlastní film Občanský průkaz – shodou okolností rovněž příběh odkazující k "estébáckým" dobám.