V Německu vyšly deníky zachránce

  • 1
Poprvé se knižně objevuje svědectví německého důstojníka wehrmachtu, který navzdory svému členství v NSDAP a působení ve wehrmachtu zachraňoval ve válečné Varšavě životy Polákům a Židům.

Jedním z těch, který vděčí Wilmu Hosenfeldovi (1895–1952) za život, je i Wladyslaw Szpilman - židovský hudebník, jehož dramatický osud zachytil Roman Polanski v oscarovém snímku Pianista.

Hosenfeldovy deníky a korespondenci určenou jeho rodině vydalo mnichovské nakladatelství Dva pod názvem Snažil jsem se každého zachránit (Ich versuche jeden zu retten), svazek čítá na tisíc stran.

"Při jedné noční akci jsem zachránila tisíc dopisů svého otce, které adresoval rodině. Matka je chtěla spálit, protože v nich byly také milostné listy, což mé matce přišlo trapné," řekla pro zpravodajství Osthessen-News Hosenfeldova dcera Ute, nejmladší z jeho pěti dětí. Bylo jí sedm let, když svého otce viděla naposledy - v roce 1945.

Wilm Hosenfeld se narodil roku 1895 v Hesensku, v první světové válce byl těžce raněn, poté působil jako učitel. Pět let sloužil jako okupační důstojník v Polsku, kde zachránil mnohé životy včetně "Pianisty".

Wladyslaw Szpilman se však jméno svého zachránce, který ho při skrývání před nacisty ve zničené Varšavě zásoboval jídlem, dozvěděl až později, když už byl německý důstojník válečným zajatcem Rusů, odsouzeným na dvacet pět let nucených prací.  Hosenfeld zemřel roku 1952 v táboře u Stalingradu.