Hru pro osm hereček uvede ve čtvrtek v premiéře a režii Michala Dočekala Národní divadlo v Praze.
Do lázně, kam židovské ženy chodí jednou měsíčně, aby se očistily a byly znovu připravené na fyzický kontakt s manžely, přijde nová lázeňská Šira. Na rozdíl od své starší kolegyně Šošany se Šira nebojí kritizovat a otevírat návštěvnicím lázně oči. Svět židovských žen je totiž pevně svázán pravidly a nařízeními jejich mužů a málokterá z návštěvnic mikve žije plně šťastný, spokojený život.
Skryté příběhy
Autorka Hadar Galron sama vzešla z ortodoxního prostředí a práci na hře zahájila tak, že pozvala na návštěvu další věřící ženy a požádala je, aby vyslovily okamžitou asociaci na slovo mikve.
GALRON: Má hra není proti náboženstvíAutorky se ptala Kateřina Kočičková
V nábožensky vlažné České republice hra stěží někoho pobouří. Může text fungovat i bez náboženského rámce? Proč jste hru zasadila do prostředí lázně mikve? |
"Zpočátku padala samá vznešené slova, jako očistění, svátost. Pak náhle jedna žena rozťala atmosféru, když vyslovila slova ponížení a stud. Náhle se otevřely i všechny ostatní. Příběhy mých hrdinek jsou založené na pravdě. Jen některé historky jsem nepoužila, protože by tomu lidé odmítali uvěřit," popsala Hadar Galronová, která říká, že sama věří v Boha více než jindy. Jen strnulost náboženství vyměnila za hlubokou víru.
Dramaturgyně Daria Ullrichová odmítá, že by Mikve mohla být pro českého diváka příliš exotická záležitost. "Mluví se v ní o problému, který také dobře známe. Totiž postavení ženy ve společnosti, kterou řídí a které vládnou muži," uvedla s tím, že hru raději než za feministickou označuje za feminní. Ryze ženský je podle ní i optimismus, jaký Galronová do hry vložila.
V neposlední řadě je Mikve příležitostí pro osm hereček, kterým nabízí bohaté psychologické charaktery. Současně však text vyžaduje, aby se některé z nich skutečně koupaly, a to podle pravidel mikve. Podle nich na sobě žena v koupeli nesmí mít ani šperk či líčení.
"Zásadní dialogy a modlitby se v textu odehrávají právě přímo v lázni. Nerozumějte tomu tak, že jednou je na scéně striptýzová produkce a podruhé seriózní herectví. Představte si to, jako když potřebujete v sauně vyřešit něco zásadního, jenže jste zbaveni veškerých šatů," říká Petra Špalková, která hraje lázeňskou Širu.
V ostatních rolích se objeví Iva Janžurová, Taťjana Medvecká, Jana Boušková, Eva Salzmannová, Magdaléna Borová, Antonie Talacková a Pavla Beretová.