Divadlo - ilustrační foto

Divadlo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V Kolowratu budou sexuálně obtěžovat děti

Počátkem změny jsou pochyby. Jsou rozhodujícím okamžikem, v němž člověk obnovuje svou lidskost, anebo zůstává ve lži, napsal John Patrick Shanley v předmluvě ke své hře Pochyby, kterou čerstvě uvádí Národní divadlo na své komorní scéně Kolowrat.

S Pochybami sklidil autor, Američan s irskými kořeny, ohromný úspěch. Z řady trofejí, které text získal, vyčnívá především Pulitzerova cena a cena Tony. Námět se zdá skandální: sexuální obtěžování dětí na katolické škole.

Dramatik děj zasadil do roku 1964, kdy se Amerika dosud nevzpamatovala z atentátu na prezidenta Kennedyho, konflikt se navíc točí kolem prvního žáka černé pleti na zmíněné škole. Na pozadí společenských změn se střetávají dva postoje: neortodoxního učitele tělocviku a náboženství Flynna a ředitelky školy, sestry Aloysius, zastánkyně kázně, morálky a řádu.

Dramaturgyně a překladatelka textu Lenka Kolihová Havlíková označuje Pochyby za psychologický thriller. "Shanleyho zajímají morální otázky v krajních situacích," říká a připomíná i autorovu scenáristickou tvorbu. I u nás byl k vidění například film Přežít pojednávající o pasažérech letadla zříceného v mrazivých Andách, kteří mimo jiné musí volit mezi smrtí hladem a kanibalismem.

Poslední dějství v nitru diváků
"Pochyby jsou hra o etice, o problémech lidského rozhodování. Přesto však nejde o moralistickou hru," charakterizuje drama šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal. Pochyby lze podle něj přirovnat k detektivce, ovšem kdo je viník, se musí rozhodnout obecenstvo samo.

"Ne nadarmo se text jmenuje Pochyby. Poslední dějství začíná, až když divák odchází z hlediště," doplňuje Dočekal. Režisér textu David Czesany přirovnává kus k matematickému rébusu, ale s vyluštitelnou tajenkou.

"Ještě jsem se nesetkal s dramatem, jehož pisatel by byl důslednější než Shanley. Vše má dokonale promyšlené, je to text, nad nímž režisér nemůže být tím chytřejším," popisuje Czesany, který do hlavních rolí obsadil Jana Novotného, Jaromíru Mílovou, Magdalénu Borovou a Evu Salzmannovou.

John Patrick Shanley, rodák z Bronxu, se na českou scénu dostává poprvé. Jeho hrdiny jsou tak často právě postavy z okraje společnosti. "Jeho hry jsou v tom nejlepším slova smyslu psychologické, nechybí mu ovšem ani vtip. Právě na hraně ironie se často pohybují jeho velmi ostré dialogy," popisuje Lenka Kolihová Havlíková.

Pochyby jsou první částí ze zamýšlené volné trilogie, z níž již autor stačil napsat druhý díl, nazvaný Vzdor. Opět je v centru dramatického dění morální konflikt, tentokrát v prostředí vojenské základny.

"Pochyby vyžadují větší odvahu, víc kuráže a energie než přesvědčení, protože víra je pohodlná a pochyby nekonečné; je to zkouška plná vášně. Možná si z mé hry odnesete nejistotu, možná se vám zachce jistoty. Zkoumejte ten pocit. S vědomím nejistoty se musíme učit žít. Žádné poslední slovo neexistuje. To je ono nevyslovené, jež se skrývá pod žvanivostí naší doby," míní John Patrick Shanley.