Teapacks

Teapacks | foto: archiv

V Eurovizi zazní rap: Zmáčkni jaderný knoflík

  • 12
Obvykle se zde zpívá o milované bytosti – často odcházející, stále však zbožňované. Letos Velká cena Eurovize zažije malou premiéru. Její věrní posluchači vyslechnou izraelskou píseň věnovanou íránskému prezidentovi a jaderné katastrofě.

Izraelská veřejnost totiž spolu s odbornou porotou vyslala do Eurovize píseň „Push the Button“ (Zmáčkni knoflík) skupiny Teapacks, jejíž název lze volně přeložit jako Čajové sáčky.

Text písně pojednává o „šíleném vládci“, který má dostatek technologie i „démonické vůle“ na to, aby zlikvidoval jednu nevelkou zemi. Ba možná celou planetu.

„Svět je plný násilí, a pokud tu někdo zešílí, rozmetá nás až do království nebeského,“ rapuje frontman skupiny Kobi Oz.

„Na světě vládci šílení jsou, klamou nás a blafujou, techniku maj’ a ochotou ničit nás teď šokujou,“ zpívá dále Oz, který rovněž konstatuje, že „nechce zemřít“ a rád by ještě někdy spatřil rozkvetlé záhony.

Videoklip Push The Button najdete ZDE

Všichni, a nejen v Izraeli, tuší, koho mají hudebníci z Teapacks na mysli. A to přesto, že oni sami nikoho nejmenují. Hlavním hrdinou jejich písně je nynější íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který opakovaně navrhl vymazat stát Izrael z povrchu této planety.

A jehož vědci zkrotili jadernou energii, kterou podle svých opakovaných prohlášení chtějí využít jen k mírovým účelům. Organizace spojených národů však požaduje, aby Írán zastavil jaderný výzkum, a již také uvalila na Teherán sankce, které zřejmě v brzké době ještě zpřísní.

Skupina, která vznikla již před devatenácti lety a mnozí Izraelci ji znají pod názvem „Tipp-ex“, kombinuje postupy orientální i evropské lidové hudby s rapem a rockem.

V tomto duchu je zkomponována i skladba, která bude letos v květnu reprezentovat Izrael na Velké ceně Eurovize v Helsinkách. Kobi Oz vní zpívá nebo deklamuje v angličtině, hebrejštině i francouzštině.

„Chtěli jsme udělat něco, co překračuje běžné normy,“ konstatoval Kobi Oz, který je na podobné chování expert. Skupina Teapacks totiž podle izraelských novinářů proslula nejen svéráznou kombinací hudebních stylů a obvykle vtipnými narážkami v textech, ale také extravagantním vzezřením i chováním svých členů.

Výběrem Izraelců jsou zaražena některá  muslimská média. Kupříkladu server Gulfnews.com ze Spojených arabských emirátů označil skladbu za „neobvyklou“ a „kontroverzní“. Neopomněl též připomenout, že Izrael již jedenkrát svým výběrem pro Eurovizi svět překvapil.

To když v roce 1998  do soutěže vyslal transsexuální umělkyni, která se narodila jako Jaron Kohen a nyní si říká Dana International. O tom, že Izraelci tehdy nevolili špatně, nicméně svědčí fakt, že Dana International soutěž s písní Diva vyhrála.

Lze říci, že Izraelci sledují klání o Velkou cenu Eurovize s podstatně větším zájmem než Evropané, kteří ji leckdy považují za úpadkovou či nudnou show. Izrael je také jediným z geografického hlediska neevropským státem, který se soutěže účastní. A úspěšně: jeho zástupci cenu Eurovize třikrát vyhráli, čtyřikrát obsadili druhé a jednou třetí místo, což z něj činí nejúspěšnější stát v jejích dějinách.