Jiří Sopko - Pomeranč, 1981 | foto: archiv V spektru rozmanitosti: 11+1

V domě U Zlatého prstenu ukazují moderní umění z dob normalizace

  • 0
Silnou generaci umělců, která nastoupila počátkem 60. let, představuje nová výstava v domě U Zlatého prstenu. Výstava nazvaná V spektru rozmanitosti 11+1 ukazuje 11 autorů, jejichž výtvarný jazyk se pohybuje od konceptuálních tendencí přes kolorismus až po českou grotesku.

Václav Boštík, Jiří Sopko, Adriena Šimotová, Karel Malich či Vladimír Boudník stáli v době normalizace na okraji zájmu oficiálních struktur. Galerie hlavního města Prahy jejich díla od druhé půle osmdesátých let přesto hojně nakupovala. Tehdy se kurátorům městské galerie podařilo získat ještě dostupná díla a vytvořit z nich zajímavé autorské celky, které se staly těžištěm její sbírky.

Umělci jsou představeni jednotlivě, v oddělených sálech gotického domu. "Soustředili jsme se na představení děl v autorských celcích," uvedla autorka výstavy a bývalá kurátorka galerie Hana Larvová.

Alena Kučerová, V lázni, 1967

Soubory děl a stručnou charakteristiku umělců doprovázejí fotografie umělců od Jaroslava Brabce. "Portrétními fotografiemi jsme chtěli přiblížit prostředí, v nichž díla vznikají," říká spoluautorka výstavy Magda Malá.

Umělci očima umělce

Černobílé snímky, které Brabec začal pořizovat v polovině 70. let, jsou podle kurátorky též vzácným uměleckým dílem. Fotograf zachytil například mladého Jiřího Sopka v kuchyni, v níž pro plátna a barvy není už místo, či třeba Karla Nepraše, který své poetikou prostoupené sochy stavěl do obýváku.

Václav Boštík - Pole zelené

Přehlídka 11 osobností + 1 fotografa předchází stálou expozici českého poválečného umění. Její otevření se plánuje letos  na 17. listopadu. Kurátoři připravované stálé expozice chtějí představit to podstatné ze svých sbírek z dané doby.

V gotickém domě U Zlatého prstenu v Praze již dříve byla stálá expozice českého umění druhé poloviny 20. století. Dům se však donedávna rekonstruoval. I dnes navazuje galerie na dřívější politiku nákupů děl mladých umělců. V rámci rekonstrukce tak vznikl v přízemí domu nový prostor určený k výstavám mladých umělců.

Nový prostor pro mladé

Nový výstavní cyklus nazvaný Start-up zahájil student pražské Akademie výtvarných umění Jakub Janovský. Monumentální figurální fresky propojuje s projekcí.

Adriena Šimotová, Hlava k listování, 1982

Ze zdi na diváka vystupují  podivně zmutovaní lidé a stvůry, které v umělcově fantazii  obývají zchátralé industriální budovy. Výstavy mladých se budou obměňovat každé čtyři týdny. V nejbližších měsících se představí čerstvý absolvent Jakub Lipavský, v Paříži částečně žijící Adam Vačkář či loňský držitel  Essl Award Tomáš Džadoň. Vstup do galerie určené mladým je zdarma.