Frederick Forsyth

Frederick Forsyth | foto: Profimedia.cz

V češtině poprvé vychází Příběh Biafry, prvotina Fredericka Forsytha

  • 3
Britský spisovatel a novinář Frederick Forsyth knižně debutoval v roce 1969 reportážním příběhem z africké provincie Biafra. Kniha právě vychází poprvé v českém překladu, jehož se ujal Michal Prokop.
Frederick Forsyth: Příběh Biafry (obálka knihy)

"Prvotinu tohoto úspěšného britského autora vydáváme v nákladu 15 tisíc výtisků," upozornila za nakladatelství Knižní klub Denisa Novotná. Samo toto na současnou seriózní literární produkci vysoce nadstandardní číslo číslo vypovídá mnohé o pozici Fredericka Forsytha u českých čtenářů, a to vlastně už od vydání jeho nejslavnější knihy Den pro Šakala, jež vyšla zkraje 70. let.

Frederick Forsyth (1938)

Anglický spisovatel a novinář. V sedmnácti letech utekl do Španělska, protože ho okouzlilo toreadorské řemeslo; studoval tam na granadské univerzitě a po návratu domů se stal nejmladším pilotem Britského královského letectva. V necelých dvaceti letech se rozhodl pro novinářskou dráhu. Jako reportér agentury Reuters pracoval nejprve v Paříži a později se věnoval východnímu Německu a Československu. Zkušenosti, které ve zpravodajských kruzích získal, jej přivedly k napsání knihy, jež svého autora proslavila doslova po celém světě: také česky byl Den pro Šakala poprvé publikován již po čtyřech letech od originálního vydání v roce 1971. Následovaly romány Spis Odessa, Žoldáci, Ďáblova alternativa, Čtvrtý protokol, Vyjednavač, Mistr klamu, Boží pěst, Ikona, Fantom Manhattanu, Mstitel, Afghánec a Kobra. Kromě nich Frederick Forsyth publikoval také novelu Pastýř, dva svazky povídek – Kvintet (anglicky The Veteran) a Žádné stopy – a Příběh Biafry, prvotinu z roku 1969, jejíž český překlad vychází vůbec poprvé.

Příběh Biafry je reportážní příběh z válečného konfliktu v nigerijské provincii Biafra, na jejímž území se nacházejí bohaté zásoby ropy a která se na sklonku šedesátých let minulého století pokusila získat nezávislost. O oblíbenosti Forsythovy prvotiny původně z roku 1969 svědčí trojice reedic na počátku 21. století, revidovaná a doplněná samotným autorem.

Frederick Forsyth pobýval v Biafře nejprve od července do září 1967 jako zpravodaj BBC a poté od února 1968 do konce ledna 1969 coby novinář na volné noze. Právě kritický postoj k vývoji místní krize zapříčinil, že byl Forsyth z BBC propuštěn.

Jeho poutavé, zaujaté a podrobné vylíčení místní složité politické i sociální situace, neztratilo ani po čtyřiceti letech od prvního vydání na zajímavosti, aktuálnosti a poučnosti.

Frederick Forsyth

Autor se věnuje jak okolnostem, které předcházely konfliktu, tak především průběhu následující krvavé občanské války, v níž Biafra pod vedením legendárního generála Ojukwua dokázala díky nezměrnému hrdinství a všeobecnému úsilí obyvatelstva vzdorovat dva a půl roku početní i zbrojní převaze Brity podporovaného Lagosu.

"Dějiny píší vítězové, a Biafřané prohráli. Názory se ubírají cestou nejmenšího odporu a vzpomínky na Biafru a na to, co se tam odehrálo, jsou mnohým nepohodlné," napsal v roce 2001 autor knihy s poukazem na další literární a historiografická zpracování konfliktu.

"Když jsem jako reportér začínal v jedněch anglických provinčních novinách, ujal se mě báječný učitel, hlavní reportér tohoto listu. Vštípil mi dvě zásady: zjisti si fakta a vyprávěj je podle pravdy," dodal.

"Kniha byla ve své původní podobě příkře odsouzena v jistých sférách a jistými kruhy. Všechny, kteří ji odmítali, spojovala jedna věc: měli moc a vliv a pracovali pro vládu nebo stáli neoblomně na její straně. Podle mého názoru tím odsoudili sami sebe."

Příběh Biafry, nesoucí všechny rysy Forsythova věcného, precizního stylu, zřetelně předznamenal autorův pozdější fenomenální úspěch na poli politického a špionážního thrilleru.