Akvarel, jehož údajným autorem je Adolf Hitler

Akvarel, jehož údajným autorem je Adolf Hitler | foto: reprodukce Aukro.cz

V Česku je k mání Hitlerův obraz. Za 100 tisíc

  • 26
Akvarel, jehož autorem je vůdce nacistické říše Adolf Hitler, se objevil v české internetové aukci. Nabízí ho tam neznámý prodejce s pseudonymem Saramak. Vyvolávací cenu stanovil na 100 000 korun.

Hitlerovy obrazy se před časem dražily v Anglii, jejich ceny začínaly zhruba na dvojnásobku.

Historici jsou objevením akvarelu v dražbě zaraženi. Je to poprvé, kdy je v Česku Hitlerovo dílo nabízeno k prodeji.

Na otázku, čím může zaručit pravost obrazu a jaká je jeho historie, prodejce odpověděl: „Můj děda byl za první republiky spolumajitelem aukční síně Hořejší a spol. Mám poslední dva akvarely od A. H. Co si pamatuji, děda jich prodal pět nebo šest někam do Švýcarska.“

Obrázky podle něho vznikly za první světové války. „Chci zatím prodat jen jeden akvarel. Je v původním rámu,“ napsal. O pravosti podle něho není pochyb. „Už jsem několik obrazů po dědovi prodal a všechny byly v pořádku,“ tvrdí.

„Přijde mi nemravné profitovat na výtvorech masového vraha, který naplánoval holokaust,“ komentuje prodej Hitlerových obrazů Petr Koura z Ústavu pro soudobé dějiny.

MF DNES konzultovala pravost nabízeného akvarelu s ředitelem Národní galerie Milanem Knížákem. Soudí, že obrázek je malován zcela jinou technikou než jiné Hitlerovy kresby.

„Musel by to kreslit někdy v dětském věku. Hitlerovým až dosud známým akvarelům se to nepodobá,“ říká profesor Knížák. Původnost nabízeného akvarelu není podle něho obtížné zjistit. Buď chemickou zkouškou, která určí stáří, nebo porovnáním barev a techniky malby s jinými Hitlerovými výtvory.

Ověřit lze i podpis A. H. „Stejnými iniciálami se totiž podepisoval i Adolf Hoffmeister,“ připomíná Knížák.

Velké pobouření vyvolala před dvěma lety mezi kanadskými Židy veřejná aukce čtyř Hitlerových skic a dvou vánočních přání.

„Holokaust je jedna z nejstrašnějších kapitol historie. A někteří lidé ještě vydělávají na prodeji věcí z té doby,“ odsoudil aukci viceprezident Kanadského židovského kongresu Max Bernard.

A co internetové dražbě Hitlerova akvarelu říká předseda pražské židovské obce František Banay? „To je opravdu těžká odpověď. I naše židovská muzea totiž sbírají nacistické artefakty. Ale vystavují je výhradně v kontextu zločinů, které byly při holokaustu spáchány. Pokud bude vlastník Hitlerova akvarelu s malbou zacházet tak, aby nesloužila propagaci nacismu, nelze proti tomu nic namítat,“ míní Banay. Je to podle něj stejné jako s pornografií: není trestné jí mít doma plné šuplíky, ale je nepřípustné její rozšiřování například mezi nezletilými.

Petr Koura z Ústavu pro soudobé dějiny si přesto stojí na svém: „Obrázky takového zločince jako Hitler by neměly být prodávány. Nikdo by z nich neměl mít zisk jen proto, že autorem průměrných kreseb, o které by jinak nikdo pohledem nezavadil, je iniciátor nepředstavitelných zločinů.“

Přesto se najde dost zájemců o Hitlerovy obrazy. Jedenadvacet jeho akvarelů bylo loni v Londýně vydraženo za 115 000 liber (bezmála pět milionů korun). Co diktuje tak vysokou cenu? Ředitel Národní galerie Milan Knížák nepochybuje, že svou roli přitom sehrává fakt, že Hitler byl dosud nikým nepřekonaný válečný zločinec.

„Adolf Hitler je pro mnoho lidí stále magickou figurou. Právě to, že byl masovým vrahem, mnoho lidí přitahuje... Jiní chtějí mít naopak jeho obrazy doma jako kuriozitu,“ vysvětluje Knížák.

Spíš mu připadá podivné, že je Hitlerův akvarel na prodej v České republice. V zahraničí by totiž majitel kresby vydělal mnohem víc. Šéf galerie proto případnému kupci doporučuje: „Bez důkladné odborné analýzy nekupujte na českém trhu nic. Koluje tu až příliš mnoho falzifikátů.“

Hitlerovy malby považují experti za pouhou kuriozitu s mizivou uměleckou cenou. „Nač vydávat peníze za kuriozity. To bychom mohli sbírat i kapesníky madame Pompadour či Gottovo spodní prádlo,“ dodává za galerii Knížák.