Držitel letošní Zlaté palmy, Rakušan Michael Haneke

Držitel letošní Zlaté palmy, Rakušan Michael Haneke | foto: Reuters

V Cannes uspěli provokatéři, cenu si odnesli Haneke, von Trier a Tarantino

  • 7
Když do soutěže vstupoval film Michaela Hanekeho Bílá stuha, šeptalo se, že porota vedená Isabelle Huppertovou nemůže Hanekeho nechat vyhrát - ti dva se prý totiž příliš "nemusí". Možná nemusí, ale tomu, aby Zlatou palmu dostal právě rakouský režisér, Huppertová v cestě nestála.

Zlatá palma přitom není jediným oceněním pro Michaela Hanekeho. Černobílé drama z německé protestantské vesnice, kterou otřásají kruté zločiny, z nichž jsou podezřelé i děti, vyhrálo už odpoledne cenu kritiků FIPRESCI.

Vzhledem k tomu, že ostatní ceny pobraly převážně filmy z Asie či Ameriky, je Hanekeovo vítězství jedním z mála triumfů evropské kinematografie v letošním ročníku festivalu.

Z FILMU BÍLÁ STUHA MICHAELA HANEKEHO

"Manželka mi někdy klade takovou tu ryze ženskou otázku: Jsi šťastný? Těžko se na ni odpovídá, protože štěstí je vzácná věc. Ale můžu říct, že v tomto okamžiku zcela jistě šťastný jsem," řekl Haneke při přebírání trofeje.

Vítěz Cannes Michael Haneke: jsem na jedné lodi s divákem

S rakouským režisérem, čerstvým majitelem Zlaté palmy, o tom, proč je v jeho filmech tolik násilí a jak své dětské herce učil brutalitě.

O prestižní ocenění soutěžilo 20 snímků. Žádný český zástupce mezi nimi nebyl. V jedné z vedlejších sekcí určené mladým filmařům - Cinéfondation - ale vyhrál český studentský film Bába režisérky Zuzany Špidlové.

Režisérka absolventského filmu Bába Zuzana ŠpidlováCannes 2009 - režisér Lars Von Trier (uprostřed), Charlotte Gainsbourgová a Willem Dafoe

Cenu za režii získal Filipínec Brillante Mendoza za svůj v pořadí druhý snímek Kinatay. Příběh z prostředí prostituce, který je plný násilných a sexuálních scén, vyvolal při svém uvedení pobouření, stejně jako provokativní Antikrist (Antichrist) dánského režiséra Larse von Triera. Ten šokoval například scénou se zohavováním genitálií.

Provokace je nicméně, zdá se, vděčné téma pro Cannes, protože i Antikrist nakonec ze soutěže vyšel s trofejí. Oceněna byla francouzská herečka a zpěvačka Charlotte Gainsbourgová za hlavní ženskou roli.

Z FILMU ANTIKRIST LARSE VON TRIERA

Nejlepší scénář měl podle hodnocení poroty film Jarní horečka (Spring Fever) čínského režiséra Lou Jie, kamera se nejvíce vydařila ve snímku australského režiséra Warwicka Thorntona Samson a Dalila (Samson and Delilah).

V Cannes se ovšem radoval i americký bouřlivák Quentin Tarantino. Jedna cena totiž zbyla i na jeho novinku, film Hanební pancharti (Inglourious Basterds), který do Cannes za velké pozornosti médií doprovodila i jedna z největších hvězd, Brad Pitt.

Cannes 2009 - Quentin TarantinoCannes 2009 - Christoph Waltz

Ten sice v soutěži nezabodoval, cenu však vybojoval jeho kolega, rakousko-německý herec Christoph Waltz, který si v "Panchartech" zahrál jednu z hlavních rolí. - Více o Tarantinovi v Cannes čtěte zde.

Ocenění se dočkali i Francouzi. Takzvanou Velkou cenu poroty, druhou hlavní trofej festivalu, totiž porota udělila francouzskému režisérovi Jacquesu Audiardovi za film Prorok (Un prophete).

Z FILMU PROROK JACQUESA AUDIARDA

Jeho hrdinou je devatenáctiletý analfabetický mladík odsouzený k odnětí svobody na šest let. Příběh natočený ve stylu film noir ukazuje, kolik vynalézavosti musí chlapec vynaložit, aby vyšel živý ze souboje mezi tamními gangy.

Česká účast pak nebyla úspěšná jen díky zmíněné Zuzaně Špidlové a jejímu snímku Bába. Na začátku přehlídky si cenu převzala i dokumentaristka Helena Třeštíková, jež zvítězila v konkurenci 345 evropských filmových projektů ucházejících se o grant Evropské unie.

Výsledky Cannes 2009

Zlatá palma - Bílá stuha (The White Ribbon), r. Michael Haneke
Velká cena poroty - Prorok (A Prophet), r. Jacques Audiard
Nejlepší herec - Christoph Waltz (Hanební pancharti/Inglourious Basterds)
Nejlepší herečka - Charlotte Gainsbourgová (Antikrist/Antichrist)
Nejlepší režie - Brillante Mendoza (Kinatay)
Nejlepší scénář - Mei Feng (Jarní horečka/Spring Fever)
Zlatá kamera - Samson a Dalila (Samson and Delilah)
Nejlepší krátký film - Aréna (Arena), r. Joao Salaviza
Cena za přínos kinematografii - Alain Resnais