Vzpoura oceánů

Vzpoura oceánů - Vzpoura oceánů | foto: Knižní klub

V bestselleru se příroda vymkla z kloubů

Co se může stát, když se příroda postaví proti lidstvu? Velryby útočí na lidi, moře zaplavuje města a jedovaté řasy proniknou do potravního řetězce.

Takové scény nabízí strhující kniha Vzpoura oceánů, již napsal německý autor Frank Schätzing (1957), jinak také kreativní šéf reklamní agentury, hudebník a zkušený potápěč.

Od běžných ekothrillerů či sci-fi románů se Schätzingova kniha liší hlubokou zasvěceností. Autor se místy stává profesorem, který čtenáři přednáší, jak vznikají podmořské proudy, co vede velryby k výpravám po oceánech nebo jaké geologické procesy probíhají na dně moří.

Logickými hrdiny jsou vědci, zvláště Nor Sigur Johanson, který postupně odhaluje příčiny a souvislosti šokujících jevů. Na dně moří se náhle objeví červi, kteří rozkládají fosfátové usazeniny.

Tím se naruší stabilita celého pobřeží Severního moře, jehož dno se zhroutí společně s naftovými věžemi. Norsko a další evropské země musí čelit obrovské vlně tsunami. Ale z moře přicházejí další údery. Do potravního řetěze se dostanou jedovaté řasy a lidé v přímořských městech začnou masově umírat. A ke všemu jakási mocná síla zastaví přirozený tok Golfského proudu.

Devítisetstránková kniha stále překvapuje. Zpočátku nic nenasvědčuje tomu, že katastrofické procesy jsou kýmsi řízeny.

Johanson zůstává osamocen se svou teorií o neznámé podmořské civilizaci, která vyhlásila lidstvu válku. Ale důkazy postupně přibývají. Totéž si, nezávisle na Johansonovi, myslí tajné služby Spojených států.

Ale co když jsou to cizí mocnosti, třeba muslimské země, které chystají vlnu ekoteroru? spekuluje šéf CIA Jack Vanderbilt.
V momentu, kdy na scénu vstupují Spojené státy, které financují vědeckou a vojenskou misi na záchranu lidstva, se kniha bohužel ideologicky zploští.

Ozbrojení Američané, reprezentovaní morálně zvrhlou generálkou Judith Li, jsou vylíčeni vesměs jako mocichtiví gauneři. Vůbec nerozumějí světu a krizi se snaží vyřešit tak, aby z ní vytěžili maximum pro své imperiální choutky.

Klidně by zničili unikátní podmořský druh Yrr, disponující úžasnými biotechnologiemi. Zjednodušené chápání světa prokazuje bohužel i autor, který závěr knihy promění v poněkud křečovitý bojový střet mezi zlými Američany, jejich přisluhovači a hodnými vědci, kteří reprezentují mírumilovný zbytek planety.

I s touto ideologickou veteší na úrovni marx-leninského školení zůstává Vzpoura oceánů fascinujícím románem. Katastrofický příběh není vystavěný na efekt, ale vyplývá z logiky děje.

Kniha nabízí sugestivní scény, nečekané dějové zvraty, fantastickou a zasvěcenou exkurzi do světa podmořské říše. Názor, že člověk přírodu ničí, aniž se ji snaží hlouběji pochopit, je podložen zdrcujícím množstvím důkazů. Provokující Vzpoura oceánů se právem stala bestsellerem.

Hodnocení MF DNES: