VIDEO: Prohlédněte si dokonalou Sixtinskou kapli z Barrandova

  • 28
Čeští filmoví dekoratéři patří ve světě ke špičce. V posledních dnech na pražském Barrandově dokončili věrnou napodobeninu Sixtinské kaple a Svatopetrského náměstí. Konstrukce, kterou výtvarníci vytvořili, vydrží nápor až osmdesátikilometrového větru. Kulisy vznikly pro seriál Borgia.

O tom, že postavit dobré kulisy není jen tak, ví architekt a scénograf Jindřich Kočí své. Na Barrandově působí už bezmála třicet let. Celý proces stavby kulis začíná, jako u každé jiné stavby, zpracováním výkresové dokumentace.

"Tu mají na starosti kresliči. Následuje předání dokumentace firmě stavějící dekorace. Vznikne rozpočet, nad kterým se všichni sejdou, a po delších diskusích a schválení se přistoupí ke stavbě na pozemku či v ateliéru," popisuje scénograf vznik filmové kulisy.

Stavbu je nejprve potřeba vytyčit, do země se pak vyvrtají otvory, do kterých se osadí stojky a zabetonují se.

Architekt a scénograf Jindřich Kočí v kopii Sixtinské kaple.

"Tato konstrukce musí být důkladně zavětrována, aby odolala všem vlivům počasí. Musí odolat větru o rychlosti až 80 kilometrů za hodinu. Opláští se základním podkladem, který se pak znovu obkládá falešnými sádrovými cihlami či jinými povrchy. V dílnách paralelně běží výroba oken, dveří, štukových prvků a zámečnických konstrukcí," popsal Kočí.

Zatím se mu prý žádná z kulis nezřítila. "Pouze jednou před lety nám nárazový vítr o rychlosti 180 km/h strhl část fasády dekorace," uvedl.

Na stavbu dohlíží řada odborníků

Když kulisa stojí, nastupují malíři, který dokážou barvami napodobit jakýkoliv povrch. "Dále se někdy používají scéničtí malíři, takzvaní patinéři. Na konci celého procesu je stavba, kterou je těžké rozeznat v kameře od originálu," říká architekt.

Stavbu kulisy řídí mistr, odborník na všechny profese, který zná technologické postupy. Za výtvarnou stránku zase odpovídá artdirektor a scénograf.

"Vše musí stát v daný čas, v dané kvalitě a za domluvené peníze. Velmi zřídka se stane, že něco není hotovo. To je pak mnohamilionová škoda - předčasně dorazí drazí herci, zbytečně brzy jsou pronajaté věci, celý plán natáčení je narušený," popisuje Kočí.

Když je tohle všechno hotovo, přichází ke slovu rekvizitáři, takzvaní set dekoratéří. "Ti dovybaví stavbu o věci ze života kolem nás. A pak jednoho dne přijde režisér s celým štábem a "vdechne stavbě život," popisuje Kočí.

Jakmile je film natočený, vše se zbourá, vyveze a začne se znovu stavět něco jiného a stavba končí v kontejneru. Recyklovatelné materiály a lešení se znovu vrací na na stavbu. "Není prostor to skladovat, po letech práce u filmu už nemáme žádný sentiment," dodává scénograf.

,