Z výstavy Umění české reformace (1380-1620) - Jediný dochovaný deskový obraz Jana Husa na hranici | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Utajené skvosty husitů budou na Hradě vystaveny do dubna

  • 0
Přes sto historických skvostů včetně soch, malovaných oltářních desek či iluminovaných rukopisů nabízí výstava Umění české reformace (1380–1620), jež v úterý začala v Císařské konírně Pražského hradu.

Jde o umění nekatolických církví, tedy to, které vznikalo mezi husity, kališníky nebo členy jednoty bratrské.

Umění české reformace

Pořadatelem výstavy je Správa Pražského hradu, bude přístupná do 4. dubna příštího roku. Koná se pod záštitou manželky českého prezidenta Livie Klausové a pražského arcibiskupa kardinála Miloslav Vlka. Otevřena je od 10:00 do 18:00. Více na adrese www.kulturanahrade.cz.

"V době pobělohorské byla taková díla cíleně ničena. Dochovala se i díky tomu, že nevhodné malby byly přemalované a objevili je až restaurátoři o několik set let později," vysvětluje kurátorka Kateřina Horníčková, která na výstavě pracovala víc než tři roky.

"Díla jsou vesměs veřejnosti neznámá. Jde o unikáty vzhledem ke svému zachování. V době pobělohorské byla rozeznatelně nekatolická ikonografie cíleně ničena. V 17. a 18. století pak značná část zcela zanikla. Dochovala se díky tomu, že 'nevhodné' malování pro katolíky bylo něčím zakryto nebo přemalováno a bylo objeveno až v 19. či 20. století," řekla.

Mezi nejvýznamnější práce patří první mapa Čech, tzv. Klaudiánova mapa Čech z roku 1518. "Nejde ani tak geografickou mapu, jako spíše o alegorii politicko-náboženské situace před nástupem luteránství," uvedla Horníčková.

Z výstavy Umění české reformace (1380-1620) - cínová křtitelnice z TáboraZ výstavy Umění české reformace (1380-1620)

Dalším významným dílem je Göttingenský kodex, ručně psaný a iluminovaný teologický spis, který byl přivezen z Německa. K nejcennějším exponátům patří jediné dochované monumentální vyobrazení Jana Husa na hranici. Patří mezi obrazy s rozeznatelně nekatolickým obsahem, proti nimž byl vyvíjen pobělohorský tlak.

Výstava si podle pořadatelů klade za cíl přesvědčit veřejnost o mimořádných kvalitách a mnohotvárnosti tvorby reformačních směrů v Čechách. Zároveň má vysvětlit proměnu vnímání uměleckého díla v náboženském pojetí.

,