Upíři mají taneční soundtrack

Největší lovec upírů se vrací a Praha se brzy zalije krví... Tenhle slogan zvolila tuzemská distribuce pro americký horor Blade II - ale platí nejen v České republice, kde se také točil. Zdejší metropole totiž v tomto snímku skutečně hraje Prahu, nikoli Londýn, Vídeň či Paříž, jak bývalo u zahraničních produkcí zvykem. A tím pikantní přídech pro zdejší fanoušky nekončí: titulní hrdina Wesley Snipes tu potkává Karla Rodena či Marka Vašuta.

„Od Pražanů jsme se nesetkali s jedinou námitkou, nikdo si nestěžoval, že by ho filmový štáb omezoval nebo rušil. Zato s úřady jsme si užili,“ líčí Tomáš Krejčí z produkční firmy Milk&Honey, jež pro tým režiséra Guillerma Del Tora zajišťovala služby. V tuzemsku totiž stále chybí zákon, který by stanovil jednotná pravidla pro natáčení, proto si je musí dojednat každá produkce sama.

„Hollywoodské produkce se k nám hrnou a kromě peněz a prestiže přinášejí i profesní růst pro domácí odborníky - přesto úředních omezení neubývá, spíše přibývají nová,“ říká Krejčí. Třeba noční let

Různí - Blade II
O.S.T.

1. Danny Saber / Marco Beltrami Blade (Theme from Blade)
2. Fatboy Slim / Eve
Cowboy
3. Massive Attack / Mos Def I Against I
4. Ice Cube / Paul Oakenfold Right Here, Right Now
5. BT / The Roots Tao Of The Machine
6. Roni Size / Cypress Hill
Child Of The Wild West
7. Dub Pistols & Busta Rhymes / Silkk
The Shocker The One
8. Danny Saber & Fabulous / Jadakiss
We Be Like This
9. Gorillaz / Redman
Gorillaz On My Mind
10. Groove Armada & Trina / Rah-Digga
Gangsta Queens
11. The Crystal Method / Bubba Sparxxx
PHDream
12. Roni Size & Volume 10
Raised In The Hood
13. Moby & Mystical
Gettin` Aggressive
14. Buppy
Mind What You Say

helikoptéry nad strahovským stadionem se prý „řešil“ šest týdnů na všech úrovních: od akustika, hygienika, leteckého provozu či občanských sdružení až po dvě radnice. „Strahov spadá pod dva obvody, Prahu 5 a 6, a jen tahle scéna si žádala tolik povolení, že jsme nakonec napočítali pětadvacet razítek,“ vzpomíná produkční.

Kaskadéři měli starosti jiného rázu. „Díky práci, kterou jsme odvedli na Titaniku, máme už ve světě renomé, takže zahraniční štáby s sebou vozí jen dvojníky hlavních postav, ostatní nabírají u nás,“ říká koordinátor kaskadérů Pavel Cajzl. Tak tomu bylo i v případě Blade II. A dublér zastupující Snipese, jehož přivezli Američané, prý skutečně patří ke světové špičce. „Ne že by naši neuměli totéž, ale každý je specialistou v určitém oboru, dejme tomu v práci s koněm či motorkami, kdežto pětka těch nejlepších kaskadérů na světě zvládá stejně dokonale vše - od aut po skoky z výšky,“ vysvětluje Cajzl. Jejich příprava na moderní upírský horor byla stejná jako u jiných projektů, jen choreograf bojových umění byl pozván až z Hongkongu a kaskadéři museli myslet na triky, které „dokončí“ jejich akci. „Umíme reagovat na náraz kulky, jenže tady se zastřelený upír nezhroutí jako obyčejný smrtelník, nýbrž

Servisní článek k filmu najdete ZDE.

postupně shoří. Museli jsme si tedy pamatovat, že naposled mu vzplane řekněme pravá noha, a tomu uzpůsobit své pohyby.“

O tom, jak Cajzlovi lidé „hořeli“, ví své umělecký maskér Tomáš Kuchta. Čeští maskéři pomáhali americkým kolegům nejen s líčením - po měsíci byli přizváni i ke speciálním efektům. „To byla pro nás velká škola,“ uznává Kuchta, „v maskérském umění se světu vyrovnáme, ale ohledně zvláštních efektů máme co dohánět.“

Teď už Milk&Honey pracuje na projektu Děti duny, druhé řadě televizní verze sci-fi Duna. Do 9. července stojí v tuzemsku před kamerou Susan Sarandonová, na kostýmech se podílejí Theodor Pištěk se synem.

Kritický metr Mirky Spáčilové: 50%
Praha v krvi

Upírobijec Blade přijel do Prahy, kde zjistil, že i násoskové, jak říká vampýrům v českém překladu, se dělí na sortu hodnější a "zlejší", pročež s těmi prvými se spojí ve válce proti druhým. Jinak je vše při starém: temná industriální nálada, techno a krev, styl povýšený nad formu a forma nad obsah - neboť ruku na srdce, coby příběh míněný naprosto vážně je to opět čirá komiksová ptákovina. Nicméně fakt, že krvavá řeka máčí pražské ulice a tovární haly, že vrtulník přistává na Strahově, upírské vládě v roli právníka radí Karel Roden a v pěstním baletu a la Hongkong se mydlí naši kaskadéři, dodává hračce určené pro speciální typ publika přece jen univerzálnější půvab.


Různí - Blade II
O.S.T.

Správný film má mít dneska soundtrack a pokud někoho upíři moc nevzrušují, tak muzika, která film Blade II provází, se bude líbit určitě. Sestava interpretů, kteří přispěli na soundtrack k volnému pokračování upírského opusu s Wesley Snipesem v hlavní roli je totiž více než atraktivní. V první řadě jsou tu Massive Attack se singlem I Against I nazpívaný Mos Defem - skladba, která se pravděpodobně neobjeví ani na jejich chystaném novém albu. Dvakrát přispěl mistr lámaného beatu Roni Size a jeho rukopis je čitelný i ve spolupráci se Cypress Hill a Volume 10. Nechybí ani další hvězdná jména taneční scény: Moby, BT, Paul Oakenfold, Groove Armada nebo Gorillaz s Redmanem.



Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Fotografie z filmu Blade 2.

Obal soundtracku k filmu Blade II.