Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Unikátní výstava odhalí, jak se tančilo na zámku a v podzámčí

  18:53
Tančit lehkým krokem mezi obrazy můžete až do 3. května v pražské Valdštejnské jízdárně díky ojedinělé výstavě Tance a slavnosti 16.–18. století.

Thomas van Apshoven - Vesničané tančící před hospodou - z výstavy Tance a slavnosti 16. - 18. století | foto: Národní galerie v Praze

Výstava Národní galerie ukazuje, jak se bavili a tančili králové, šlechta i prostí venkované v době renesance, baroka a rokoka, poutavým způsobem vypráví, jak se začal zobrazovat a rozvíjet motiv tance v evropském výtvarném umění.

Atraktivní téma je umocněno způsobem zpracování expozice. Její autorka Andrea Rousová ji pro lepší srozumitelnost rozdělila na dvě hlavní části. Ta první je věnovaná dvorskému tanci šlechty, pro nějž je typická elegance. Na plátnech a rytinách evropských malířů jsou zachyceny dobové maškarní bály a královské slavnosti na zámcích a v zámeckých zahradách. Obrazy jasně ukazují, že tanec šlechty se vždy projevoval ve zjemnělé póze. Druhá část pak přibližuje divoké venkovské tancovačky a posvícení sedláků. V těchto obrazech se tančí (i močí) často pod vlivem alkoholu. Rozdělením do dvou celků tak vynikly odlišné přístupy k tanci a jeho chápání u dvou různých společenských vrstev.

Ale ať už šlo o tanec urozený či nespoutaný, byl "neoddělitelnou součástí každodenního života, a to v daleko větší míře, než je tomu dnes," píše autorka v úvodu čtyřsetstránkové publikace, která výstavu doprovází.

Zábava i ďáblův nástroj

Organizátoři připravili řadu doprovodných programů – například ukázky dobové hudby a tanců. A nejspíš kvůli tomu rozdělili hlavní sál expozice v polovině.

Přetrhli tak kontinuitu výstavy, takže návštěvník trochu zmateně přechází od dvorských tanců k vesnickým zábavám, aby se nakonec opět dostal do atmosféry maškarních plesů francouzského královského dvora za panovníka řečeného Král Slunce – Ludvíka XIV., zakladatele Královské akademie
tance.

Tuto drobnou chybu kompenzují rozšířené věcné a velice srozumitelně psané popisky exponátů, jež umocňují výsledný dojem z výstavy. Návštěvník se tak například dozví o ambivalentním přijetí tance v evropské společnosti 16.–18. století. Na jedné straně kavalír či dáma prezentovali tancem své pohybové schopnosti, estetický vkus i ovládání společenské etikety, na straně druhé církev a mravokárci vnímali tanec jako nástroj ďábla, jenž svádí k hříchům a neřestem.

Obrazy zachycující vznešenou společnost při tanci na hostině se začaly rozvíjet ve Francii druhé poloviny 16. století. To dokládá například vystavený obraz Společnost při tanci, který namaloval vlámský malíř Hieronymus II. Francken kolem roku 1610. Vystavené obrazy jsou často také ilustrací dobové módy – šatů, účesů, šperků a podobně.

Do výbavy každé dobře oblečené dámy patřil od 16. století také vějíř. Vedle řady obrazů či rytin vlámských, francouzských či německých malířů většinou ze sbírek pražské Národní galerie přináší výstava také několik ukázek vějířů z 18. století.

Popisky nejen díla oživují, ale do exponátů vnášejí příběhy. Například: "Dámské žezlo, jak se vějířům přezdívá, nesloužilo jen jako módní doplněk či prostředek k ochlazování vzduchu. Vějíř byl také pomocníkem v nonverbální komunikaci. Jestliže se dáma ovívala pomalými pohyby, naznačovala kavalírovi: 'Neztrácej se mnou čas', pakliže rychle: 'Velmi tě miluji'. Upuštěný vějíř pak značil 'Patřím jen tobě'. Naopak prudkým pohybem složený vějíř kavalírovi sděloval, že je posedlá žárlivostí."

Důležitým exponátem, ačkoliv jde pouze o kopii obrazu, je dílo francouzského dvorního malíře 18. století Jeana-Antoina Watteaua, zakladatele nového malířského žánru – Fete galante. Ten jako první začal vyobrazovat dvorské tance a slavnosti pořádané v přírodě či zahradách zámků.

Malířské skvosty přináší i část věnovaná selským slavnostem. První taková vyobrazení se objevují v první polovině 16. století v protestantském Norimberku. Z této doby přináší výstava ukázky dřevořezů Dürerova žáka Hanse Sebalda Behama.

Právě tyto rytiny byly ve své době nástrojem ke kritice sedláků, charakterizovaných jako divoká a vzpurná vrstva, hodná morálního odsouzení. Zobrazování pitek, šarvátek a vesnických tancovaček se jako jeden z prvních začal věnovat Holanďan Pieter I. Brueghel, který prý chodil na venkovské svatby v přestrojení. Vyobrazení veselí sedláků patřila v Holandsku k velice oblíbenému žánru.

Jistým zklamáním je pouze drobná ukázka dobových kostýmů v odděleném zadním sále výstavy, protože vystavit šaty z dřívější doby se přímo vybízí. Prohlédnout si zde můžete jen dámský korzet, oděvy rybáře a rybářky či taneční střevíce z 2. poloviny 18. století.

I tak si výstava s podrobnými popisky, jež exponáty zasazují do dějinných souvislostí, zaslouží pozornost. Ona i publikace Tance a slavnosti od renesance až po baroko je odborně zpracována, nezapomíná však ani na laické obecenstvo.

  • Nejčtenější

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

5. května 2024  15:11,  aktualizováno  18:41

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil...

Bagárová zrušila „vysněný“ koncert v O2 areně. Kvůli ztrátě radosti, tvrdí

6. května 2024  12:28

Plánovaný zářijový koncert Moniky Bagárové v pražské O2 areně se neuskuteční. Zpěvačka se jej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Za Česko oheň a dynamický tanec. Aiko zpívala v semifinále Eurovize, neuspěla

9. května 2024  10:30,  aktualizováno  23:15

Ve švédském Malmö se konal druhý semifinálový večer mezinárodní písňové soutěže Eurovision Song...

Zemřel Miroslav Imrich, hlas Tanga a Abraxasu. Tělo našli u železniční trati

5. května 2024  16:55,  aktualizováno  23:01

Odešel jeden z hlasů a ústředních členů kapely Abraxas. Zpěvák a skladatel Miroslav Imrich zemřel...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

RECENZE: A přece se točí. Suchý s Molavcovou zvou na poklidnou jízdu

10. května 2024  16:13

Pomalu plynoucí večer se silnou, ale stále přiměřenou dávkou nostalgie nabízí novinka pražského...

RECENZE: Walliamsův Kosmokluk je skvělé čtení, ale autor umí i skvělejší

10. května 2024

V češtině vyšla nová kniha populárního britského spisovatele Davida Walliamse. Novinku Kosmokluk...

Izraelka postoupila do finále Eurovize i přes protesty. V Itálii s obřím náskokem

10. května 2024  11:32,  aktualizováno  11:41

Navzdory četným protestům proti účasti Izraele na letošním ročníku Eurovize postoupila zpěvačka...

RECENZE: Potřetí a naposled je tu Iveta, nejplačtivější ze všech řad

10. května 2024

Premium Nikdo neví, kdo jsem; už nechci, aby se mi smáli. Takovou zpovědí Ivety Bartošové zakončili tvůrci...

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...