Neznámý autor zachycoval také popravy. | foto: Muzeum Česká Lípa

V České Lípě hledají vojáka, který fotil válku na východní frontě

  • 10
V českolipském muzeu je nyní k vidění unikátní sbírka fotografií, které v roce 1943 nasnímal na východní frontě neznámý německý voják pocházející z Českolipska. Po osudech zatím anonymního autora chce muzeum pátrat.

Muzeum vystavuje necelou stovku fotografií, ale dohromady jich bylo objeveno třikrát tolik.

"Někdy v padesátých letech minulého století je přinesl církevní tajemník, který žil tehdy v Sosnové. Našel je v domě, kde bydlel a kde před tím zřejmě pobýval autor fotografií," říká kurátor výstavy Ladislav Smejkal.

Podle něj neznámý voják nebyl nasazen v první linii. "Tam měl každý pluk jednoho oficiálního fotografa, nikdo jiný fotit nesměl. Naše výstava ukazuje válku z pohledu týlových jednotek, a o to je cennější, protože takové obrázky nejsou zcela běžné a známé," vysvětluje historik.

Fotografie ležely v muzeu delší dobu. "Já věděl, že tady jsou. Tři z nich se dokonce často používaly na různé protifašistické plakáty, ale ty ostatní byly kategorizovány pod nic neříkajícími jmény. Člověk, který je zařazoval, neuměl německy, a tak jim dával své, nicneříkající, názvy. Jejich dokumentární hodnotu se mi podařilo objevit až v posledních dvou letech, kdy probíhá u nás v muzeu revize všech sbírek," poznamenává Smejkal.

Pátrání po vojákovi bude během na dlouhou trať

Fotografie pochází z roku 1943. Neznámý českolipský voják fotil na východní frontě po bitvě u Stalingradu, na svých fotografiích podává svědectví o okupaci ukrajinského území, kudy Němci ustupovali.

"Některé jsou popsané měkkou tužkou, ale jsou to jen takové obecné názvy: Ruská krasavice, Kursk, a tak dál. My víme, že se dostal na východní frontu až po bitvě o Stalingrad, a že byl příslušníkem ženijního vojska," dodává kurátor.

V muzeu se teď ptají, proč voják poté přestal fotit. Pustili se proto do pátrání po jeho jménu a osudech.

"Už jsme začali. Jeden člen přátel našeho muzea je ze Sosnové a zná lidi, kteří v domě, kde se fotografie našly, bydleli hned po válce. Pátráme po původních vyhnaných obyvatelích, ti by mohli o neznámém vojákovi něco vědět. Je to ale běh na dlouhou trať," uzavírá Smejkal.