Portrét Leonarda da Vinciho

Portrét Leonarda da Vinciho | foto: archiv

Unikátní obraz s tváří da Vinciho bude poprvé v Česku, na zámku Zbiroh

  • 6
Unikátní obraz s tváří Leonarda da Vinciho, který před třemi lety objevili náhodou historici v Itálii, bude poprvé k vidění také v České republice. Stane se součástí výstavy na zámku Zbiroh na Rokycansku, která začíná 13. ledna.

"Tuším, že je to také jediné da Vinciho plátno v Čechách od dob Rudolfa II. Část jeho sbírek totiž odvezli Švédové za třicetileté války. Zbytek pak Habsburkové do Vídně," uvedl majitel zbirožského zámku Jaroslav Pácha.

Specialisté dokonce řešili, zda se nejedná o da Vinciho autoportrét. Na líci i rubu plátna totiž byly indicie, které tomu napovídaly. Jaké? To se dozví zájemci na výstavě Tvář Leonarda da Vinciho na zámku ve Zbirohu. "Jedná se o velmi výjimečný projekt v rámci celé střední Evropy," řekl Jaroslav Pácha.

Kromě vzácného renesančního plátna budou k vidění i obrazy Leonardových žáků. "Také templářské artefakty z celé Evropy - Francie, Itálie, Německa i Moravy a Čech. Nikdy nebyly pohromadě. Některé se objeví na veřejnosti poprvé," říká majitel zbirožského zámku.

Doplnit je mají i málo známé předměty templářů z tuzemských muzeí, které se týkají působení rytířského řádu na území Čech a Moravy. "V době, kdy se výstava koná, uplyne přesně 700 let od rozpuštění templářského řádu. Proto ji pořádáme společně s jeho současnými zástupci z Itálie," upřesnil Pácha.

"Nikde v republice se zatím žádná podobná akce nekonala. Když přijede 40 až 50 tisíc návštěvníků, budu spokojený," dodal Pácha.

Výstava Tvář Leonarda da Vinci - Příběh rytířského řádu templářů se uskuteční v renesančních prostorách zbirožského zámku od 13. ledna do 18. března. Otevřeno bude denně od 8 do 20 hodin.

Příběh obrazu

Do nedávné doby neznámý portrét Leonarda da Vinciho, na němž je renesanční vynálezce a umělec vyobrazen jako muž středního věku s pronikavýma modrýma očima a dlouhými vlasy, objevil v prosinci 2008 zcela náhodně středověký historik Nicola Barbatelli v jihoitalské provincii Basilicata. Konkrétně v městečku Acerenza ve sbírkách jedné aristokratické rodiny, když zde pátral po rytířském řádu templářů.

Odborníci poměrně dlouho zkoumali, koho škrábanci poškozená olejomalba zobrazuje. Někteří dokonce uvažovali, že se jedná o astronoma a filozofa Galilea Galileiho.

Když zkoumali uhlíkovou metodou dřevo, němž je plátno napnuto, zjistili, že pochází z přelomu 15. a 16. století. Tedy z doby, kdy da Vinci (1452-1519) žil. "Také jsme věděli, že Leonardo byl ve styku s florentským rodem Segni, který v 16. století vlastnil pozemky v Acerenza," sdělil před dvěma lety historik Barbatelli.