Tony Cragg - Bad Guys

Tony Cragg - Bad Guys | foto: Galerie Jiří Švestka

Umění, které neví, kde mu hlava stojí

Do Prahy opět zavítal jeden z nejvýznačnějších současných sochařů, Tomáš Pospěch zase navštívil počítačovou krajinu. Výsledky obou jsou překvapivé.

TIP TÝDNE
Tony Cragg - Eroded LandscapeV pražské Galerii Jiří Švestka vystavuje do 1. dubna britský sochař Tony Cragg, držitel prestižní Turnerovy ceny a mnoha dalších ocenění, který bývá označován za přímého následovníka Henry Moorea.

Pro pražskou výstavu připravil výběr ze svých nejlepších prací, jež vznikly mezi léty 1998 a 2005. Zatímco v půli 90. uhranul  české publikum syrovou estetikou, hravostí i surreálným spojováním materiálů či motivů a jejich formy, v roce 2006 se v Praze představuje kompaktnější kolekcí.

Tvoří ji sedm robustních bronzových objektů a dvě skleněné instalace. Poetikou se pohybují od industriálních reminiscencí až po imaginativní motivy lidských nebo zvířecích figur.

Těchto devět skulptur odpovídá hned několika obecným rysům Craggova díla. Jsou mnohovýznamové, mají angažovaný vztah ke společenskému dění a vyznačují se svrchovanou estetickou kvalitou. Často jde o ztvárnění pocitu, myšlenky nebo představy. Zároveň Cragg sleduje podobný cíl jako počítačové animace. Dochází ke zmnožování a vrstvení, dynamizaci.

Mimochodem, shodou okolností se tři Craggovy dvanáctimetrové skulptury stanou symbolem nadcházejících XX. zimních olympijských her v Turíně.

STOJÍ ZA NÁVŠTEVU
Tomáš Pospěch - KrajinaKrajinky.jpg.
V pražské Galerii VŠUP představuje do 25. února své fotografie teoretik a fotograf Tomáš Pospěch, který v rámci aktuální výstavy vychází z tradičního českého fotografického krajinářství, ale prostřednictvím renderovaných a posléze přefocených počítačových obrazů tuto tradici ironicky nahlodává. 

Milan SopoušekOzvěna temné struny. Do 3. března vystavuje v pražské galerii Gambit své obrazy z let 2000-2005 českému publiku zatím málo známý malíř Milan Sopoušek, žijící v Norsku. V galerii Gambit představuje soubor obrazů, které svým tématem "temné struny" až drasticky nahlížejí do lidského nitra.

CO SE DĚJE
Vincent Van Gogh - SlunečniceNevíte, co s penězi? Mistrovské dílo Vincenta van Gogha, které namaloval podle skici svého přítele malíře Paula Gauguina, bude začátkem května na prodej v New Yorku. Aukční síň Christie's předpokládá, že obraz Arlesiánka, paní Ginouxová by se měl prodat nejméně za 40 milionů dolarů. Van Gogh obraz namaloval v únoru 1890 pět měsíců před svou sebevraždou.

JoElle Altazin - LifeBoji s rakovinou pomáhá i umění. Onkologie v obrazech je název mezinárodní umělecké soutěže a výstavy, jež má pomoci lidem se zhoubným onemocněním. Pořádá se již druhý rok, letos jí bude poprvé předcházet výstava v České republice. Přihlásit se do ní mohou pacienti, zdravotnický personál, rodinní příslušníci, pečovatelé i umělci. Uzávěrka je 30. dubna. Podrobnosti viz www.onkologievobrazech.cz.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Stanislav Kolíbal - práce na papířeNové akvarely a objekty.
V respiriu 2. patra pražského Veletržního paláce končí 12. února výstava Stanislava Kolíbala, který je sice znám především jako sochař, přesto po celou jeho tvorbu vznikaly i práce na papíře, v nichž si autor připravoval a ověřoval principy svých budoucích realizací, a které mají s jeho ostatním dílem úzkou souvislost.

Alfons MuchaSkupina 42. 26. února končí v Galerii hlavního města Prahy výstava autorské kolekce někdejších členů Skupiny 42, založená na souborech kreseb, jež v konfrontaci s obrazy a plastikami seznámí diváky s nejdůležitější fází jejich tvorby. Ve stejný den rovněž končí výstava 56 kreseb Alfonse Muchy.