Dafna Moriya - Soldier among the Crowd

Dafna Moriya - Soldier among the Crowd | foto: Památník Terezín

Malované poštovní obálky šíří díky rodákovi mír mezi Izraelem a Egyptem

  • 0
Čtyři desítky děl, která začali tvořit umělci před lety u příležitosti uzavření míru mezi Izraelem a Egyptem, jsou až do konce května k vidění na výstavě v Památníku Terezín.

Začalo to v roce 1979, když Izrael uzavřel mírovou dohodu s Egyptem. Na událost tehdy zareagovala stovka výtvarníků a tím vznikla výjimečná kolekce ilustrovaných poštovních obálek nazvaná Umělci – poslové míru. Projekt podpořil i český rodák Dr. Eli Fischer a jeho žena Dvora. Právě díky nim se sbírka později rozrostla o díla dětí i dalších umělců zabývajících se podobnými tématy. Od té doby putuje po světě a šíří zprávy o nejrůznějších konfliktech a problémech, se kterými se lidstvo potýká v touze po svobodě a míru.

Kolekce obsahuje různé umělecké formy – od obrazů přes sochy až třeba po fotografie – a v Památníku Terezín se nyní představují čtyři desítky z jejích položek. Stejnojmenná výstava potrvá do 31. května.

Továrna na léky

Jméno mecenáše Eliho Fischera je v Izraeli pojem. Fischer se narodil v roce 1935 v Karlových Varech, už o tři roky později, a tedy ještě před začátkem druhé světové války, se však jeho rodina přestěhovala do Palestiny. Vyrostl v Tel Avivu, později studoval na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a poté i ve Spojených státech – na Harvardu a Kalifornské univerzitě.

Do Izraele se Fischer vrátil v roce 1964 a založil zde továrnu vyrábějící nové druhy léků prodlužujících život a zlepšujících jeho kvalitu.

Propojit umění a mír „Umění i průmysl vyžadují plodné kreativní myšlení, které je zdrojem inovativního a dynamického rozvoje,“ říkají dnes manželé Fischerovi. „Jako průmyslníci víme, že trvalá podpora růstu je nenahraditelná. Jsme přesvědčeni, že průmysl se rozvíjí tam, kde vzkvétá umění. Proto jsme se rozhodli vytvořit nadaci zabývající se propojením umění a míru.“