Z výstavy Co je štěstí?

Z výstavy Co je štěstí? | foto: ČTK

Umělci hledali štěstí. Nálezy vystavují ve zchátralých prostorách ÚLUV

  • 0
Na otázku: Co je štěstí? hledá odpověď v chátrající budově bývalého Ústředí lidové umělecké výroby 60 umělců a 20 českých kurátorů. Ve dvou patrech na návštěvníky čekají instalace, malby, videoprojekce, divadelní představení, sympozia, přednášky o architektuře a hudební večírky.
Z výstavy Co je štěstí?

Výstava s názvem Štěstí se koná u příležitosti letošního 16. ročníku mezinárodního divadelního Festivalu 4+4 dny v pohybu a potrvá do 22. října. "Štěstí hledejte na Národní 36!" zvou do bývalých galerijních a prodejních prostor pořadatelé. Podle dramaturgyně programu oslovení umělci nemají za úkol zpracovat jen svůj pohled na štěstí v dnešním světě, ale budou ve svých dílech reagovat i na netradiční galerijní prostory.

Z výstavy Co je štěstí?

"Objekt bývalého ÚLUV je stále vhodný i přes svůj chátrající stav k uspořádání výstavy, jeho místnosti, chodby a sály jsou skvělou galerií. Prostor již známe, ale zároveň máme možnost si v něm vyzkoušet nové věci," vysvětluje Denisa Václavová. Na výstavě přijali účast například umělci Matyáš Chochola, Josef Bolf, Jan Jaroslav Sterec, Alžběta Skálová, František Antonín Skála, Helena Sequensová, Sodja Lotkerová či Ondřej Horák, který na expozici představí Nejšťastnější místo na světě.

Z výstavy Co je štěstí?

Od soboty 15. října tak objekt ÚLUV, který byl roku 1936 architektem Oldřichem Starým koncipován původně jako galerijní a reprezentační prostor, po letech znovu ožije. Návštěvníci budou moci zhlédnout premiéry nejnovějších představení Jiřího Adámka a tanečního souboru NANOHACH, v nabídce je i večer věnovaný zlínské architektuře či "lechtivému videoartu na hranici vkusu" z archivu Vědecko-výzkumného pracoviště Akademie výtvarných umění.

Z výstavy Co je štěstí?

"Jako svoji základnu si ÚLUV zvolil také německý soubor Invisible Playground s projektem městských her Field Office (Zpravodajská buňka), který nabídne všem zájemcům možnost zahrát si bojovku v historickém centru Prahy, a prožít tak nevšedně místa, kterými se normálně bez zájmu prochází," dodala Václavová. Budova bude hostit také samotný závěr celého Festivalu 4+4 dny v pohybu, který obstará hudební formace Požoň sentimentál, ve které působil i slavný Egon Bondy.