MFF KV 2006 - Danny Huston

MFF KV 2006 - Danny Huston - Danny Huston uvádí retrospektivu svého otce, režiséra Johnnyho Hustona - 41. filmový festival Karlovy Vary (1. července 2006) | foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Úloha písní, sexu, politiků a pravých hvězd

Když ti chybí slova, tak mě líbej, vytanul mi na mysli někdejší sladkobolný písňový hit, když jsem sledoval úvod k repríze Kim Ki-dukova Času pro normální festivalový lid.

Místo noblesního Marka Ebena byla nasazena jeho nepatřičná ženská náhrada, která se sebevědomím zcela neopodstatněným ve svém „školním domácím“ slohovém cvičení oslovila dokonce publikum: „Co byste pro svůj vztah byli ochotni udělat vy?“

Naštěstí zatím nikdo neodpověděl, ale bojím se, že se někdo neudrží. Jako loni. Ovšem ani sympatický korejský režisér na její hru nepřistoupil, obdařil ji několika tajemnými úsměvy a místo odpovědi na nepatřičné otázky raději zazpíval. Kdysi se jeden film dokonce jmenoval Píseň ohlašuje pomstu.

Syrová kavárenská muzika. V polské Kavárně na rozcestí režiséra a scénáristy Leszka Wosiewicze znějí nezaměnitelné bluesové songy Kazika Staszewského. Ne že by se v současné polské kinematografii nedalo najít nic objevnějšího, ale nepřikrášlenost současných osudů zde přináší i příběh třináctileté prostitutky.

V té souvislosti chci upozornit, že ve světově premiérované dánské Liv svedla mladého milence své stárnoucí matky teprve čtrnáctiletá dívka. Nebojte se, jak debutující režisérka Heidi Maria Faisstová na starostlivý dotaz vysvětlila, herecké představitelce bylo už devatenáct a měla sexuální zkušensti.

Úloha senátorů v dějinách. Jiná dívka v Kavárně na rozcestí vyřešila svoji neutěšenou situaci na pracovním trhu soužitím se starým senátorem. Senátorské volby jsou teprve před námi, ale u politiků ještě zůstaňme.

Ve filmu Kajman se přední italský režisér Nanni Moretti (Synův pokoj) pouští ještě výš - do vzestupu politika nejvýše postaveného - samotného premiéra Silvia Berlusconiho. Na shledanou krokodýle, na shledanou kajmane. U nás.

Co by řek mi Huston? Filmy Johna Hustona jsou v mých očích dokladem nesmrtelného lesku starého Hollywoodu i nezhasitelnosti skutečných hvězd (Humprey Bogart) či rodinných příslušníků (otec Walter a dcera Anjelica).

Dnes máme příležitost vychutnat si defilé dalších: Elizabeth Taylorová a Marlon Brando v dramatu Odlesky ve zlatém oku (1967) a Marilyn Monroe, Clark Gable, Montgomery Clift a Eli Wallach v Mustanzích (1960). Ten druhý z titulů napsal dramatik Arthur Miller ve snaze zachránit své manželství s blonďatým sexy symbolem.

Ale přinesl tím poslední roli devětapadesátiletému Gableovi, který v témže roce zemřel. A předposlední Marilyn, žijící ještě roky dva. A zatímco devadesátiletý Miller odešel loni, v témže roce narozený představitel Calvery ze Sedmi statečných žije dodnes. Víme, proč jezdíme do Karlových Varů.