Úkladní ninjové hudebního světa

- Pod názvem Ninja Tune se skrývá mnohé, různé fůze hip-hopu, jazzu, funku, breakbeatu, drum & bassu, trip-hopu, dubu, ale například i electra či ambientu.

Od počátku devadesátých let, kdy tato firma začala působit, si vydobyla naprosto exkluzivní postavení mezi nezávislými labely. Celá její produkce působí určitým způsobem kompaktně, i když jednotliví interpreti produkují svoji vlastní osobitou hudbu, vždy je možné rozpoznat příslušnost k Ninja Tune.

Osu celé firmy tvoří jen několik lidí, kteří se vejdou do jedné nevelké kanceláře. I okruh interpretů, kteří u Ninja Tune vydávají, je vcelku malý a uzavřený. Jednotlivé projekty jsou personálně provázané, například za Coldcut, Hex i Hedfunk stojí titíž lidé, Matt Black a Jonathan More, zakladatelé Ninja tune. DJ Food zase není jeden DJ, ale určité seskupení, které tvoří zase Black s Morem, ještě společně s Patrickem Carpenterem (PC) a Strictly Kevem. Mezi další umělce a projekty kteří u ninjů nahrávají patří například zvukoví teroristé" Funki Porcini, oldschooloví London Funk Allstars, živě hrající Herbalizer, etničtí Up, Bustle & Out, Amon Tobin nebo DJ Vadim.

Pod Ninja Tune patří i dva sublabely Ntone a Big Dada. Prvně zmíněný představuje nejexperimentálnější polohu Ninja Tune, kde vydávají Neotropic nebo Cabbage Boy, kteří skládají velmi temnou a náladovou hudbu. Big Dada se specializuje zase na klasičtější hip-hop, jaký produkují Roots Manuva a Mike Ladd.

Označení Ninja Tune není žádný samoúčelný, či snad dokonce zavádějící název. Djs si totiž vskutku počínají jako japonští bojovníci. S neobyčejnou důmyslností a velmi zákeřně servírují série zlámaných beatů, podmalovaných obrovskou škálou zvuků, až je posluchač zcela v jejich moci. Na první pohled se nezasvěcenému může zdát jejich hudba příliš komplikovaná, chaotická a až nepozemská, přistoupí-li však na jejich hru, může v ní objevit spoustu nových nápadů a hudebních přístupů a hlavně neuvěřitelnou lehkost, s jakou jsou všechny samply a smyčky poskládány.

Tvorba labelu Ninja Tune výrazně ovlivnila celou hudební scénu devadesátých let, a to nejen v Británii, dopomohla k uznání samplingu a DJ-ingu jako rovnocenných hudebních postupů a s velkou pravděpodobností připravila také půdu pro současný boom big beatu.

Pokud se budete nacházet 19. března v Londýně, nenechte si určitě ujít noc Ninja Tune KUNGFUSION ve Foru v Kentish Townu. Vystoupí zde například The Herbaliser, Coldcut , Mixmaster Morris, Mr. Scruff, Roots Manuva, Strictly Kev a Dynamic Syncopation. V premiéře bude uveden i krátký film Funki Porcini.


Témata: Umělec