Plakát Alfonse Muchy

Plakát Alfonse Muchy | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Události roku 2013: Mucha od Lendla, Fantom Londýna a nový Coelho

  • 1
Co čekat od roku 2013 v oblasti výtvarného umění, divadla a literatury? Přinášíme několik tipů pro příznivce klasických žánrů i moderních výrazových prostředků.
Hugo Demartini

24. ledna–28. dubna – Demartini v Národní galerii
Hned začátkem roku se v pražském Veletržním paláci představí velká retrospektivní výstava Huga Demartiniho (1931–2010). Výběr ze životního díla významného českého sochaře a velkého experimentátora, proslulého "zhmotněním" náhodných situací a neutuchajícím zájmem o architektonicky strukturovaný prostor připravila Národní galerie ve spolupráci s Galerií Zdeněk Sklenář.

15. února – Muchovy plakáty na jednom místě
Malíř Alfons Mucha vytvořil celkem 119 plakátů. V pražském Obecním domě jich bude k vidění 116. Obsáhlou sbírku originálů vystaví do května někdejší tenisová hvězda Ivan Lendl. Majitel kolekce přijede na vernisáž a uspořádá i několik komentovaných prohlídek. Díla ze sbírky Muchovy secesní grafiky Lendl půjčuje běžně, kompletně však bude vystavená poprvé.

František Němec - Poslední sezona

14. března – Strýček Váňa v Národním divadle
Pražské Národní divadlo chystá inscenaci Čechovova Stýčka Váni. Hra o touze, zklamání, naději i zlosti, které provázejí člověka od chvíle, kdy si začne uvědomovat, že mu život protéká mezi prsty. To platilo před sto lety stejně jako dnes. V novém nastudování se představí František Němec, Iva Janžurová, Igor Bareš nebo Saša Rašilov.

2. a 3. dubna – špičkový čínský tanec
Metropoli navštíví světová špička v oblasti klasického čínského tance, newyorský soubor Shen Yun Performing Arts. Vystoupí v pražském Kongresovém centru dva večery po sobě. Praha bude jednou ze zastávek na evropském turné po Vídni, Londýně, Bruselu, Haagu, Berlíně, Lausanne a Frankfurtu a před Linkopingem, Stockholmem a Paříží.

16. května – Fantom Londýna v Ostravě
Tajuplný krimimuzikál, kde každá postava může být vrahem, uvede Divadlo Jiřího Myrona v Ostravě. Příběh lásky, děsuplných vražd i bujarého veselí odhaluje nikdy neobjasněné řádění sériového vraha za časů viktoriánského Londýna konce 19. století. Nový autorský muzikál se vrací k mysteriózní postavě Jacka Rozparovače.

Tereza Boučková

květen – vyjde nová Boučková
Když v roce 2008 vyšel Rok kohouta od Terezy Boučkové, byla to jedna z nějvětších literárních událostí. Letos chystá Odeon vydání jejích Šíleně smutných povídek. "Povídka v sobě musí mít všechno, co má román, ale zároveň si musí vystačit s menším prostorem k vyprávění," tvrdí nakladatel. Půjde o třináct vyprávění naplněných nejen smutkem ale prý i ironií.

červen – Coelho zase píše
Argo vydá v polovině roku novou knihu od nejprodávanějšího spisovatele planety Paula Coelha. Bude se jmenovat Rukopis nalezený v Akkonu a její děj se bude odehrávat v předvečer útoku křižáků na Jeruzalém. Brazilský autor ji napsal po operaci srdce, kdy se ocitl tváří v tvář smrti podobně jako jeho hrdinové. Ptá se, co má smysl a jaké hodnoty zůstávají, když všechno bylo zničeno.

30. července–25. října – Mikoláš Aleš v Plzni
Sté výročí úmrtí malíře Mikoláše Alše připomene výstava v Západočeské galerii v Plzni. V letech 1892 až 1903 Aleš vytvořil množství kartonů pro sgrafita a fresky na fasády plzeňských činžovních a soukromých domů ve stylu české renesance. Expozice se pokusí přiblížit okolnosti vzniku jednotlivých staveb, osobnosti jejich majitelů i průběh spolupráce architekta a malíře.

Zrod moderní české fotografie: Jaromír Funke - Kompozice

17. října–19. ledna 2014 – průkopník fotografie Funke
Bez Jaromíra Funkeho (1896–1945) by česká fotografie vypadala jinak. Průkopníka a představitele nového vizuálního umění připomene výstava nazvaná Mezi konstrukcí a emocí, kterou chystá Moravská galerie v Brně. Od předchozích prezentací se liší především zasazením Funkeho díla do kontextu evropské avantgardní fotografie a kultury.