Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Učitel národů i druhá světová válka na CD-ROM

  13:38
- Na českém trhu se objevily čtyři nové multimediální tituly. Přinášíme stručné hodnocení těchto disků, které nejsou určeny jen vyhraněnému zákazníkovi, například počítačovým hráčům, ale mohou naopak zajímat širší veřejnost. Pokud není v textu zmínka o zvláštních technických požadavcích, předpokládá se, že CD-ROM lze spustit na standardně multimediálně vybaveném počítači s procesorem Pentium.

Těšíme se do školy
Rodiče, kteří se smířili s tím, že počítače dnes už prostě patří k životu, mohou na trhu volit mezi řadou multimediálních programů pro děti. Mnohé produkty zklamou chudostí v nápadech, jiné dráždí kýčovitým designem. CD-ROM Těšíme se do školy z pražského vydavatelství Grada určený dětem předškolního věku (a ještě prvňákům) však ani jedním z řečených neduhů netrpí. Program rozvíjí základní dovednosti - například určování barev, směrovou orientaci, jednoduché počty, slovní zásobu, logické myšlení atd. - a je k dobru věci vidět, že byl sestavován za pomoci pedagogů. Obtížnost je úměrná cílové věkové skupině; i když přinejmenším u těch nejmladších neplatí tvrzení výrobce, že děti obsluhu CD-ROM zvládnou samy bez doprovodu. Úloh je dost, celkové grafické prostředí stylizované do dětského výtvarného výrazu je příjemné. Snad jen v hrách, které doprovázejí výuku, mohl být výrobce štědřejší - ta jedna jediná se rychle okouká.

Báječný svět letadel
Všem klukům je podle výrobce, Studia počítačové grafiky z Kolína, určen CD-ROM Báječný svět letadel. Tenhle titul ovšem trochu hřeší na to, že fandové letadel (ostatně jako všichni fandové) berou všechno, co souvisí s jejich vášní. Výběr létajících strojů, jichž je tu rovná stovka, postrádá jasný klíč; zřejmě byl určen jen dostupností podkladového materiálu pro vypracování hesel. Na druhou stranu je disk vcelku slušně multimediálně vybaven a zpracován - základní ovládací panel simulující snad palubní desku letounu je nicméně přeplácán různými prvky na úkor uživatelského pohodlí. Jednoznačnou předností titulu je výkladová výuková část. V dobrých animacích, a tudíž sdělně jsou uživateli nabídnuty základy aerodynamiky a ovládání letadel, popisy letecké techniky či princip neviditelného letounu. Prostě pro všechny kluky bez rozdílu věku.

Orbis sensualium pictus
Zalistovat si slavným dílem J. A. Komenského v podobě, v níž vyšlo v roce 1660, umožňuje jeho digitální zpracování od pražské firmy Albertina Icome. Elektronický přepis Komenského Světa vnímatelného v obrazech (jak zní překlad latinského názvu) dokládá, proč je digitalizace starých tisků samostatným odvětvím produkce CD-ROM. Podrobně číst a prohlížet si můžeme díla, kterých se jinak, tedy v originální psané či tištěné podobě, ruka laika prakticky nemá šanci dotknout. V případě Komenského učebnice, která se tu představuje v norimberském latinsko-německém vydání Michaela Endtera s dřevoryty Paula Kreutzbergera, se lze přesvědčit, že "učitel národů" byl vtipný, literárním talentem obdařený, snad lze napsat hravý autor. Jedinou vadou na kráse tohoto CD-ROM je skutečnost, že při zvolení anglického překladu vykazuje doprovodný česky psaný text chybnou diakritiku.

Druhá světová válka
Ke spuštění české verze titulu, který v originále vydala anglická firma First Electronic Publishing, je nejdříve nutno překonat sérii dodatečných instalačních opatření. Otrávený zákazník, kterému mezitím nespadl počítač, je však nakonec odměněn. CD-ROM je totiž velmi dobrou ukázkou titulů, které si nekladou za cíl encyklopedicky informovat, nýbrž vybrané téma -  v tomto případě druhou světovou válku - ozřejmují ve skutečné multimediální kombinaci textu, zvuku a obrazu. V principu se toto zpracování blíží stavbě filmového dokumentu, avšak je jen na uživateli, kolikrát za sebou si danou pasáž přehraje či jak si "sestříhá" sled informací. Zda po vyhlášení války mezi Spojenými státy a Japonskem hned zabrousí do seznamu a popisu americké výzbroje nebo si nejdřív poslechne záznam dobového rozhlasového projevu Franklina D. Roosevelta. Třeba jako doplněk k učebnici je tento CD-ROM více než dobrý.

J.A. Komenský: Orbis Sensualium Pictus - Kuchařství: Špižírník vydává ze špižírny vaření, jež přijímá kuchař a vaří rozličná jídla. Ptáky škube napřed a kuchá (pitvá); ryby oškrabuje a trhá.

Báječný svět letadel.

Báječný svět letadel - snímek z videosekvence MiG-29.

Druhá světová válka.

Autor:


Hlavní zprávy

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.