U znělky se za břicha popadáme

  • 7
"Když jsme se poprvé bavili s vedením festivalu o tom, jaké by znělky měly být, říkali mi, že by měly být hlavně veselé," zavzpomínal režisér letošní festivalové znělky David Ondříček a dodal: "Vzpoměl jsem si tedy na veselé vystoupení tria Tros Sketos, které jsem měl možnost v minulosti několikrát vidět, a bylo rozhodnuto." Tvůrce úspěšných snímků Šeptej či Samotáři společně s prostřední postavou hlavní znělky, výtvarníkem Alešem Najbrtem, on-line odpovídal na dotazy čtenářů.

Kompletní rozhovor s Ondříčkem a Najbrtem čtěte ZDE.

"Jsme si vědomi kvalit znělky a působí na nás vesele. Vždycky se smějeme, až se za břicha popadáme," svorně řekli oba dva. Najbrt posléze vysvětlil, co ho vedlo ke grafickému pojetí: "Ta inspirace je, myslím, zřejmá, je to svět zatuchlých varieté, opadaného pudru a špinavě zářících neonových nápisů."

Na karlovarském festivalu už oba stihli zhlédnout několik filmů. "Nejvíce se mi líbil dokument o natáčení filmu Muž, který zabil Dona Quijota," prozradil Ondříček. Zároveň si prý uvědomil, jak je jednoduché film nedokončit. Režisér dodal, že by byl nejšťastnější, kdyby Křišťálový globus získal Rok ďábla. Najbrtovi se nejvíce líbil snímek španělského režiséra Almódovara Hable con ella (Mluv s ní), který ho i jeho ženu Kamilu nadchl.

Ohledně dotazu jednoho ze čtenářů, jaké to je, dívat se sám na sebe na velkém plátně, přiznal Najbrt, že už je toho trochu hodně. Ondříček nezapřel svůj smysl pro humor a dodal k tomu: "Lže, běhá z kina do kina a dívá se jenom na ty znělky a běhá po kolonádě v tom kostýmu a dívá se, jestli ho někdo nepoznal."

David Ondříček se narodil 23. 6. 1969 v Praze. Jako malý se objevoval v dětských rolích, například v Bakalářích. V letech 1988-1993 studoval na katedře dokumentaristiky FAMU, kterou ukončil bez absolutoria. Pracoval pro televizi, je autorem řady hudebních klipů. Pravidelně se věnuje režii reklamních spotů, kupříkladu na Coca-Colu, Durex či Spoření s liškou.

Do povědomí lidí se zapsal především režií snímku Šeptej z roku 1996 a Samotářů z roku 2000. Z dalších filmů jmenujme portrét Theodora Pištěka, snímek Prouza a Priessnitz o hudebních skupinách či hudební dokument Lucie Tour 90.

Skupina Tros Sketos je proslulá svým sketařsko-stepařským uměním. Jejími členy jsou výtvarníci Aleš Najbrt, Jaroslav Róna a František Skála, členové Divadla Sklep.

Seskupení vzniklo zhruba v roce 1986 jako reakce na socialistickou popkulturu. O rok později debutovali v představení Pražské pětky Kabaret U staré party, ve hře Boj o Ještěd a ve scénce Copak já si vyperu. Tam na sebe strhli pozornost prvním veřejným striptýzem. Později za to byli Tros Sketos vyhoštěni na Sibiř, ovšem po rozpadu SSSR se opět mohli vrátit do vlasti. "Je to pravda, a máme z této doby skutečně nepříjemné zážitky, nehledě na to, že i naše přátelství získalo v těchto nehostinných končinách určité trhliny," vyjádřil Najbrt.

Jaroslav Róna je malíř a sochař, z jehož umělecké dílny pochází návrh scény pro film Amerika s Martinem Dejdarem v hlavní roli. František Skála je tvůrcem interiéru pražského klubu Akropole.

Tros Sketos příliš netouží po publicitě. Proč? "Protože jsou nejraději ve skrytu a temnotě svých ateliérů," vysvětlil Najbrt.

Aleš Najbrt se narodil 3. května 1962 v Praze. Je spoluzakladatelem a kreativním ředitel grafického studia Najbrt a Lev, které je podepsáno například pod grafickými návrhy k filmu Pelíšky či logem časopisu Reflex.

Najbrt vystudoval Střední průmyslovou školu grafickou a Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Je držitelem Ceny za vynikající design (1999) a dvojnásobným držitelem ceny ministerstva za Nejkrásnější knihu roku (1996, 1999). Od České filmové a televizní akademie dostal Cenu za nejlepší filmový plakát (1999).

Tros Sketos

Vypadají jako blázni, ale třeba zrovna v přestávce mezi vystoupeními probírají nejnovější trendy v malířství. Vlevo sedí Aleš Najbrt, vedle něj jsou Jarolsav Róna a František Skála.

Tros Sketos v akci: zleva Jaroslav Róna, Aleš Najbrt, František Skála. Takhle vyváděli, když chystali plakát pro Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.

Tros Sketos sketují...což znamená, že za doprovodu kytary...vykřikují nesrozumitelná slova...a náramně se při tom baví.

Tros Sketos - Aleš Najbrt.

Aleš Najbrt a David Ondříček při on-line rozhovoru.

Aleš Najbrt a David Ondříček při on-line rozhovoru.