Devátý den

Devátý den - Snímek z filmu Devátý den | foto: Bontonfilm

Tvůrce Devátého dne: Levný film? To je sport

Před dvěma lety se brodil se statisty sněhem v Milovicích, v kulisách koncentračního tábora Dachau. Teď německý režisér Volker Schlöndorff ukázal výsledek: film Devátý den.

"Jejich obětavost hnala i mě k co nejlepšímu výkonu – v patnáctistupňových mrazech se nechali ostřihat dohola," chválil tuzemský komparz při české premiéře sedmašedesátiletý tvůrce, který před bezmála třiceti roky dostal za svůj Plechový bubínek, příběh z doby vzestupu nacismu, sošku Oscara.

Také Devátý den, na němž se kromě českého štábu a produkční firmy Beltfilm podíleli i herci Karel Dobrý či Ivan Jiřík, se vrací do minulosti. Podle autentického deníku líčí střet lucemburského kněze s německým důstojníkem žádajícím spolupráci církve s nacisty – jinak muže v sutaně pošle zpátky do Dachau a sám půjde za trest na frontu.

Od Goebbelse ke knězi
Fascinuje režiséra válečná doba, nebo konkrétní příběh? "Jedno od druhého se dá těžko oddělit, ale přece jen víc to drama. Lágr představuje kulisy, dokumentární rámec pro klíčový souboj, jenž má podobu klasického dramatu. Což znamená, že potřebuje dobré dialogy a dobré herce, kteří zosobní ústřední téma: zda je důležitější kariéra a přežití, nebo sebeúcta," odpovídá Schlöndorff.

Hlavní postavu, kvůli níž dokonce držel půst, vytvořil Ulrich Matthes, známý jako představitel Goebbelse v Pádu třetí říše. Váhal prý, zda je vhodné, aby v krátkém časovém rozmezí ztělesnil tak krajní polohy dobra a zla, ale přesvědčili ho – tím spíše, že na slíbenou roli kněze se těšil několik let.

Za jeho protihráče zvolil režisér záměrně mladého přitažlivého herce Augusta Diehla. Sdílí totiž názor svých církevních poradců, že "ďábel musí mít svůdnou tvář a dobré argumenty, kterým se těžko odolává".

Dobové drama Schlöndorff natočil za 1,5 milionu eur, asi 45 milionů korun, což je prý v Německu rozpočet televizního filmu. Ale nestěžuje si: "Beru to jako sport – čím méně peněz, tím větší výzva udělat z nouze kvalitu. Vím už, jak na to, abych producenta nezruinoval. Dva týdny jsme zkoušeli, co jsme pak natočili za pět dní, kulisy měly jen dvě stěny, z boku do nich pršelo – a nakonec jsme levný Devátý den prodali do celého světa," směje se.

Také Schlöndorff zažívá boje o sebeúctu, které charakterizuje jako střet umělce s trhem. "Jenže mně nehrozí trest smrti," zdůrazňuje.

,