Po Ženě za pultem se vrací i komunističtí Rodáci. Diváci je prý chtějí

  • 312
Když dramaturgové TV Barrandov vrátili na obrazovky normalizační Ženu za pultem, vzbudilo to rozporuplné reakce. Ještě bouřlivější diskusi lze očekávat teď, kdy táž televize oznámila nasazení "nejkomunističtějšího z komunistických seriálů", Rodáků. Vysílat je bude na přání diváků.

Projekt, který k oslavě  40. výročí Vítězného února natočil režisér Jiří Adamec, budil nevoli už v době svého zrodu. Kromě toho, že vznikl na přímou objednávku komunistické strany, byl považován za jakousi antitezi ke slavnému trezorovému filmu Vojtěcha Jasného z roku 1968 Všichni dobří rodáci. Zatímco ten společenské dění po roce 1945 popisoval zcela otevřeně, tedy i kriticky, Adamcovi Rodáci se naopak zcela podřídili požadavkům komunistického režimu.

Kdo nebyl Rodák, jako by nebyl

"Pamatuju si, že nezávislé kruhy nesly tenhle seriál značně nelibě právě kvůli zřejmému útoku na Jasného Rodáky," vzpomíná filmový publicista Jan Foll s tím, že příslovečné máslo na hlavě měl za své dílo hlavně režisér Adamec, a pak také představitel jedné z hlavních rolí Jan Šťastný.

Kdo byli Rodáci

Jan Šťastný, Radoslav Brzobohatý, Jana Hlaváčová,  Stanislav Zindulka, Jaroslava Obermaierová, Antonín Navrátil, Petr Kostka, Jiří Pomeje, Milena Dvorská,  Karel Roden, Petr Haničinec, Jan Čenský, Ilja Prachař, Zdena Hadrbolcová, Rostislav Čtvrtlík, Jiří Datel Novotný, Jiřina Bohdalová, Nela Boudová, Alois Švehlík, Petr Štěpánek, Ladislav Mrkvička, Jan Přeučil, Jaroslav Satoranský, Zdeněk Ornest, Bořivoj Navrátil, Otakar Brousek ml., Rudolf Hrušínský, Ljuba Krbová, Ivan Vyskočil, Vilma Cibulková, Pavel Zedníček, František Němec, Václav Postránecký, Tomáš Juřička, Jiří Bartoška, Jiřina Jirásková, Boris Rösner, Miroslav Donutil, Valérie Zawadská, Ladislav Potměšil, Josef Vinklář, Jana Švandová, Otakar Brousek st., Zdeněk Žák, Oldřich Vlach a další.

Ten svou účast na projektu, kterou coby začínající herec-student přijal údajně čistě ze strachu, musel žehlit ještě mnoho let po listopadu 1989. A to přesto, že nebyl ani zdaleka jediný, kdo se v nomenklaturním dílku objevil. Vedle něj si v příbězích z jedné moravské vesnici zahráli i takoví bardi, jako byli Rudolf Hrušínský, Jiří Bartoška, Jana Hlaváčová, Stanislav Zindulka a v neposlední řadě také Radoslav Brzobohatý (jenž si tak definitivně napravil kádrový profil pokažený právě rolí v Jasného filmu).

Ačkoli se dnes všichni zúčastnění shodují, že by se jen těžko hledal někdo, kdo si s Rodáky nezadal ("Vítězný únor musel oslavovat každý!"), neradi se k látce staré přes dvacet let vracejí. "Nezlobte se, ale jsem ráda, že už si mě s tím paskvilem lidi přestali spojovat. Proč jim to připomínat," shrnula pod podmínkou anonymity názor svůj i svých kolegů populární hvězda současných televizních seriálů. 

Mnoho se toho "nepamětník" nedozví ani od publicistů a kritiků, kteří se v té době věnovali české filmové a televizní tvorbě. Nutno říct, že jejich mlčení má zcela jiný, prozaický důvod: seriál totiž – ať už záměrně či shodou náhod – podle svých slov nikdy neviděli. "Co vím, vysílal se jen jednou a mě zrovna nějak minul," říká Jan Foll a podobně jsou na tom také renomovaná filmová kritička Eva Zaoralová či filmový historik Miloš Fikejz.

"O Jasného Rodácích bych vám toho řekl hodně, ale Adamcův seriál byl zcela mimo moje zorné pole. Vím jen, že existoval a že se o něm mluvilo spíš kriticky," připomíná Fikejz fakt, že díky uvolněnější atmosféře perestrojkové éry mohly o seriálu vycházet i jiné než jen vysloveně nadšené texty. Nutno říct, že autoři v nich seriál nehaněli ani tak z politických důvodů, jako spíš pro jeho nízké umělecké kvality.

Adamec: Jsem zvědavý

"Rodáky nasazujeme na základě přání diváků. Pravidelně provádíme průzkum obliby pořadů a Rodáci jsou jedním z nejčastěji uváděných seriálů, které diváci chtějí vidět," odůvodnil kontroverzní reprízu jeden z šéfů TV Barrandov Janis Sidovský. Hlad po Adamcově sporném díle si vysvětluje tím, že se na obrazovce od své premiéry nikdy znovu neobjevil.

Z filmu Všichni dobří rodáci
Ze seriálu Rodáci (1988)
Ze seriálu Rodáci (1988)

Vlevo Radoslav Brzobohatý ve filmu Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci (1968). Uprostřed s Janou Hlaváčovou v seriálu Jiřího Adamce. Vpravo Jiřina Bohdalová, taktéž seriálová

"Vzhledem k tomu, že to je seriál, který měl předznamenat můj režisérský konec, chci si připomenout, jestli jsem opravdu natočil něco, za co jsem si měl zasloužit uměleckou smrt," komentoval chystanou reprízu svého díla Jiří Adamec s tím, že on sám je "především zvědavý".

Proti novému uvedení Rodáků však není ani Jan Foll. "Dnes už se na to budeme dívat s odstupem, což může být vcelku zajímavá zkušenost," podotkl s tím, že připomínání starých uměleckých hříchů není podle něj nic proti ničemu. Naopak.

Ze seriálu Rodáci (1988)

"Není vůbec od věci občas si osvěžit paměť. Ostatně já taky na program Febiofestu zařadil snímek Únos, který sice natočili držitelé Oscara Kadár s Klosem, ale je to ryze propagandistická záležitost," připomíná sekci Filmy o letištích a letadlech, jíž dělá na pražské přehlídce dramaturga.

Rodáci poběží na TV Barrandov každý pátek večer od 15. dubna a podle Sidovského půjde o nově sestříhanou, nikdy nevysílanou verzi.