Božidaru Turzonovovou zbožňoval jako Božskou Emu i ředitel Febiofestu Fero Fenič.

Božidaru Turzonovovou zbožňoval jako Božskou Emu i ředitel Febiofestu Fero Fenič. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Turzonovová: Chci už jen role, které mě nerozloží, ale složí

  • 12
Božidara Turzonovová neboli filmová Božská Ema zavítala v neděli na Febiofest, aby podpořila program věnovaný slovenské kinematografii, a vzpomínala mimo jiné na to, jak převychovala Pavla Landovského a režiséra Krejčíka šťouchala deštníkem.

"Na Krejčíka se mě ptá každý a já každému odpovídám, že osobně s ním mám jen samé dobré zkušenosti. Je ale pravda, že jsem také viděla spoustu kolegyň na pokraji zhroucení, a díky nim jsem na něj ‚nastoupila‘ připravená," přiznala slovenská herečka Turzonovová a vyprávěla, jak bránila komparzistky deštníkem. 

Jiří Krejčík"Já sama už měla nějakou hrdost, nebylo mi devatenáct. Neměla jsem zapotřebí, aby na mě někdo křičel. A taky že nekřičel. Když se ale Krejčík takhle jednou rozeběhl na asi sto dvacátou osmou slečnu z komparzu, napřáhla jsem svůj deštníček a hezky jsem ho do něj bodla. Hned byl klid," smála se při vzpomínce na režiséra proslulého excesy z natáčení.

Svatba nakonec nebyla

Herečka, již mohli čeští diváci vidět naposledy ve Svěrákových Vratných lahvích, prozradila, že Jiří Krejčík nebyl jediný muž, kterého na place krotila.

"V Lahvích jsem kultivovala Pavla Landovského. A všimněte si, že na konci, když si ho beru, opravdu zkultivovaně vypadá," rýpla si herečka, která si prý shodou okolností právě s Landovským "zamlada" slíbila, že pokud zůstane na stará kolena sama, jednoho dne si ji vezme.

"A vidíte, nevzal. Vratné láhve nepřinesly ani nabídku na filmy, ani nabídku k sňatku.To jsem dopadla," pokračovala v rozšafném tónu Turzonovová.

Pavel Landovský - Vratné lahve

Politici nám kradou divadlo

Velký prostor na tiskové konferenci věnovala filmu Otakara Fuky z roku 1972 Akce Bororo, ve kterém si zahrála Marťanku (nebo, jak ona říká, mutantku).

"Myslela jsem, že ten film rychle zestárne, ale on naopak dostává velmi současný rozměr. Objevuje se v něm totiž motiv sledovací nebo záznamové techniky, syndromu dnešní doby. Dnes vejdete do banky a hned jste někde registrovaný: kamerami, úředníkem počítačem. Žijeme pod dohledem. Není vám to povědomě?" naťukla téma současné politické situace s tím, že tu slovenskou už pomalu přestává sledovat.

"Nestíhám ji, jedna strana dokáže třikrát za rok změnit jméno a já už se přestávám orientovat, jestli je víc křesťanská nebo slovenská nebo demokratická. Taky mě štve, že politici přebírají divadelní terminologii. To je pořád krizový scénář, komedie v parlamentě a já nevím co ještě - nechte nám divadlo, my vám necháme politiku," vzkázala "Božská Ema".

Architekti Jan Kaplický a Pavel Bobek na Václavském náměstí v roce 1968Vizualizace blobu na pražské Letné

V souvislosti s filmem Akce Bororo zmínila i jméno nedávno zesnulého architekta Jana Kaplického: zpětně si prý uvědomila, že jedna ze scén filmu se natáčela právě ve vile rodiny Kaplických.

"Paní domu mi tehdy ukazovala fotografii syna, který emigroval do Anglie, a já v něm až o mnoho let později poznala Jana Kaplického," řekla herečka. Podle ní se tak zvláštně propojil starý film uváděný na Febiofestu se současnou kontroverzní stavbou, kterou prý osobně hodlá podpořit.

Herectví je jako vaření, nedá se naučit

Turzonovová, jejíž domovskou scénou je stále Slovenské národní divadlo v Bratislavě, se stala první děkankou Fakulty dramatických umění v Banské Bystrici a nyní vede interpretační seminář na fakultě masmédií v Bratislavě. Podle ní se však herectví naučit nedá.

Božidara Turzonovová"Mohu se pokusit předat nějaké zkušenosti, ale talent k herectví je nepřenosný. Je to jako s jídlem: můžu vám dopodrobna popisovat šmakovní recept, ale pokud nebude mít cit vaření, ta správná lahůdka z toho nikdy nebude," vysvětlila.

Porevoluční léta přinesla herečce hlavně role v televizních snímcích a seriálech. "Každou roli hraji, jako by byla moje životní, a je jedno, jestli ji napsal Shakespeare nebo neznámý autor," okomentovala svou filmografii a dodala také, že rozhodně neví o roli, kterou by postrádala.

"Role, které jsem nedostala, jsou role, které jsem nepotřebovala. Rozhodně nemám pocit, že bych něco prošvihla. Hlavně už teď ale nechci role, které by mě rozkládaly, potřebuju spíš poskládat," dodala herečka.

Božidara Turzonovová na Febiofestu

Herectví letos sedmašedesátileté Turzonovové vedle Akce Bororo z roku 1972 na Febiofestu reprezentuje o pět let mladší historické drama o lásce Jana Nerudy a Karoliny Světlé Příběh lásky a cti režiséra Otakara Vávry, ve kterém jí byl spoluhráčem Jiří Bartoška, a drama Štefana Uhra Penelopa,rovněž z roku 1977. Ve výběru nechybí ani Božská Ema režiséra Jiřího Krejčíka a zmíněná Fukova Akce Bororo.