Ze seriálu Tisíc a jedna noc

Ze seriálu Tisíc a jedna noc | foto: Markíza

Tureckou romantikou vycházíme vstříc divákům, vzkazuje Nova

  • 722
Informace o masovém vpádu turecké telenovely na obrazovky TV Nova vyvolaly u čtenářů iDNES.cz silnou odezvu. Proč najednou tolik romantiky? ptali se téměř jednohlasně. Mluvčí televize Michaela Fričová to vysvětluje změnou nálady ve společnosti: "Po dvou letech krize chtějí lidé aspoň na chvíli uniknout každodenním problémům. My jim jen vycházíme vstříc," říká.

Fakt, že Češi zatoužili po "růžových brýlích", prý vyplynul z průzkumu, který si Nova nechala zpracovat. "Prostřednictvím romantické série mohou diváci zažít něco pozitivního a příjemného, proto jsme se rozhodli nabídnout jim aspoň večer místo krimi romantiku," naráží na fakt, že Tisíc a jedna noc, jak se orientální telenovela jmenuje, vytlačí podle všeho velkou část oblíbených detektivních seriálů.

Krimi nezmizí

Znamená to snad tedy, že fanoušci kriminálek od "Miami po New York" budou mít úderem jara smůlu? Fričová tvrdí, že nikoli. "S kriminálním žánrem počítáme, ať už v podobě akvizičních filmů nebo seriálů či kriminálních seriálů naší vlastní produkce. Jak už jsem ale říkala, z analýz vyplynulo, že by diváci v tomto období uvítali spíše odlehčenější formáty. A my se přece programové schéma snažíme sestavovat podle přání diváků," zdůrazňuje.

Ze seriálu Tisíc a jedna noc

Přinejmenším překvapivé časové zařazení telenovely, o němž informovala většina českých médií včetně iDNES.cz, však zatím komentovat nechce. "Musíte počkat do příštího úterý, kdy novinky představíme na tiskové konferenci," vyhnula se Fričová odpovědi na otázku, zda považuje za dobré zahltit program romantikou s takovou razancí (podle zjištění serveru DigiZone by měl totiž seriál běžet pět dní v týdnu v hlavním večerním vysílacím čase). 

Rovněž popřela, že by v pozadí tak výrazných změn v dramaturgii stála snaha televize ušetřit (turecký hit totiž Nova přebere od své slovenské kolegyně Markízy).

Ze seriálu Tisíc a jedna noc

Ze seriálu Tisíc a jedna noc

"Letošní jarní schéma v čele s obřím projektem Česko Slovenské SuperStar, premiérovými díly Ordinace, Ulice, Comebacku, dalších vlastních formátů a nových zpravodajských relací rozhodně nemůže být považováno za úsporné," říká s tím, že ani turecký hit nelze v žádném případě brát jako levný pořad druhořadé kategorie. 

ozzromantika

kouzlo nechtěného

Když se narychlo mění vysílací schéma, editoři televizních programů zuří jako psi. Tentokrát se ovšem možná budou bavit. Kombinace orientální romantiky s "comebackovskou" je totiž něco, co by nenapadlo snad ani toho nejlepšího dramaturga...

Středa 16. února

20:00 Tisíc a jedna noc (13, 14)
       Turecký romantický seriál (2006–2009). Hrají H. Ergenç, B. Korel, T. Flordun, C. Düvenci, M. Çekmez, T. Incer, D. Ergun, E. Çinar, M. Ermakastar, B. Küçükçaglayan a další
21:45 Ozzromantika
       Ozzák a spol. v zajetí lásky, sexu a vášní.

Pozn.: ukázka pochází z reálného televizního programu určeného pro Magazín DNES

"Programové oddělení nasazuje do hlavní sezony jen tituly, které v zemích uvedení zaznamenaly značný úspěch a předpokládá, že zaujme i české diváky. Některé akvizice jsou přitom dokonce dražší než vlastní výroba," podotýká mluvčí.

Muži, nebojte se!

Zneklidnění by pak podle ní neměli být ani mužští diváci Novy, kteří z informací o telenovele "na každý večer" mohli získat pocit, že se na ně zapomnělo.

"Zpravodajství, které bude od jara na obrazovce Novy značně rozšířené,  obecně víc sledují dospělí muži. Také populární sitcom Comeback, který se vrátí s premiérovými díly, oslovuje ve větší míře také spíše mladé muže," vypočítává Fričová. Romantický seriál pro ženy tak slovy Fričové pouze "přirozeně doplní pestrou programovou skladbu."

Podle Markízy je seriál Tisíc a jedna noc "jeden z nejúspěšnějších formátů vyvezených z Turecka do regionů východní a střední Evropy a má vynikající výsledky sledovanosti v Bulharsku, Chorvatsku či v Řecku. Na česko-slovenském  fanouškovském portále csfd.cz získal titul s originálním názvem 1001 Gece od uživatelů pouze desetiprocentní hodnocení, mezinárodní světová databáze je k němu shovívavější a pohybuje se na průměrných pěti bodech z deseti.