Petr Hapka s mladou přítelkyní Kateřinou Klepišovou

Petr Hapka s mladou přítelkyní Kateřinou Klepišovou | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Připomeňte si tucet nejlepších písní Petra Hapky. Mnohé nazpíval sám

  • 40
Při probírce písničkové pozůstalosti skladatele Petra Hapky, který zemřel v úterý, jsme původně chtěli vybrat jen deset jeho nejlepších songů. Bylo jich ale tolik, že jsme ještě dva přidali na symbolický tucet. A i tak se jich spousta do výběru nedostala.

U málokterého skladatele platí tolik jako u Petra Hapky, že kvalita jeho písniček je sice jaksi samonosná a nezpochybnitelná, ale tu opravdovou jiskru dostává jeho dílo v trojjedinosti s textařem a interpretem. I to ostatně svědčí o skladatelově kvalitě, z písničky jako uměleckého útvaru žádná ze složek vyčnívat nemá.

Obraz Doriana Graye
Jedna z nejstarších písniček Petra Hapky vznikla v 60. letech pro Hanu Hegerovou v autorské skladatelově dvojici s textařem Petrem Radou. Kromě tohoto typického šansonu a la Edith Piaf napsali v téže době pro stejnou zpěvačku také další známé písně Kázání v kapli Betlémské nebo Píseň o malíři.

Nestůj a pojď
Písnička z filmu Věry Plívové-Šimkové Páni kluci s textem Zdeňka Rytíře má ve skutečnosti název Ať naše vlajka vlaje dál, ale každý ji zná jako Nestůj a pojď. Je bezpochyby jedním z největších hitů Václava Neckáře, její hravost, odlehčenost a hlavně retro-aranžmá s rozbřinkaným klavírem patří k typickým rysům Hapkova autorského rukopisu.

Šaškové počmáraní
Pro pořad Bolka Polívky Manéž, který patřil v 80. letech k tomu nejpopulárnějšímu a tehdy ještě nejzábavnějšímu, co bylo lze na televizní obrazovce vidět, napsal Petr Hapka znělku v cirkusácky-kabaretním duchu, kterou Michal Horáček stylově otextoval a protagonista pořadu nazpíval.

Fešák Hubert
O skvělé schopnosti Petra Hapky (ale i textaře Michala Horáčka) vcítit se do atmosféry vyprávěného příběhu výborně svědčí titulní písnička z retro komedie Fešák Hubert, kterou v roce 1984 režíroval Ivo Novák s Karlem Heřmánkem v titulní roli. Ve filmu ji zpívala herečka Laďka Kozderková, do svého staropražského repertoáru ji ale v 90. letech převzala i skupina Šlapeto.

Levandulová
Už na první poslech alba Potměšilý host, kterým v roce 1987 o sobě dalo duo Hapka-Horáček pádně vědět, je jasné, že nejhitovější ambice má právě Levandulová. V kontextu alba jedna z hudebně i textově nejodlehčenějších písní je dodnes patrně nejznámější Hapkovou písničkou a také jeho vstupem na pěveckou scénu.

Denim Blue
Naopak jedna z nejvážnějších písní pro mnohé nejlepšího alba Hany Hegerové. Hapkova baladická hudba dokonale dokresluje Horáčkův v nejlepším slova smyslu srdcervný text a zpěvačka v písni předvedla širokou škálu svého herecko-pěveckého talentu.

S cizí ženou v cizím pokoji
Album V penziónu svět v roce 1988 nasměrovalo dvojici Hapka-Horáček k autorským projektům, ve kterých pak pokračovala i po změně politického režimu. Zpravidla nejprve vznikly písničky, které byly posléze „obsazovány“ hned několika zpěváky a verze, která připadala autorům nejlepší, byla definitivní. Mnohé interprety tak představili ve zcela neznámém světle. Třeba rockera Michaela Kocába jako šansoniéra...

Štěstí je krásná věc
...nebo Richarda Müllera, frontmana elektropopového Banketu, jako sólového zpěváka s ambicemi v českém jazykovém teritoriu. Bůh ví, zda by se právě bez hitu Štěstí je krásná věc, který patří dodnes k Müllerovým největším, odstartovala jeho závratná a občas kontroverzní kariéra.

Buřty, pivo, nenávist
Jestliže si dva roky posluchači Petra Hapku jako zpěváka vybavovali coby zamilovaného seladona, broukajícího „ty jsi má levandulová“, od alba V penziónu Svět už v jejich uších rezonovalo i naopak okázale hrubiánské „a lásku a všecko hezký narrrveme do popelnic“. Ne nadarmo měl Hapka za sebou i dávnou hereckou průpravu...

Dívám se dívám
Postupem let Petr Hapka jako zpěvák stále více zářil. Ve svém dalším hitu, který si vzhledem k všeobecně známé pověsti velkého milovníka a bonvivána posluchači mohli vykládat až autobiograficky (jakoli text je samozřejmě Horáčkův), jednoznačně „přezpíval“ i zlatou slavici Lucii Bílou. Stalo se na albu Citová investice z roku 1996.

Kocour se schoulil na tvůj klín
Další silnou baladou s Horáčkovým textem rozšířil Hapka své pěvecké portfolio v roce 2001 na albu Mohlo by tu být i líp. I přes vady řeči a pro někoho možná až přílišný patos, který však k Hapkově romantické povaze patřil, je (nejen) tato písnička vynikající ukázkou šansonové interpretace ve smyslu, ve kterém ji na českou scénu dvojice Hapka-Horáček uvedla.

Bude mi lehká zem
Duet s Janou Kirschner z téhož alba je bezesporu nejznámější písničkou této mimořádně zajímavé slovenské zpěvačky na českém území. A Horáčkův slogan z titulu písně je v souvislosti s Petrem Hapkou zdaleka nejcitovanějším souslovím posledních 24 hodin...

Pocta čtenářů iDNES.cz Petru Hapkovi

Napište vzkaz do kondolenčních listin na památku Petra Hapky