Tak vypadá vstupenka na Open Air Music Festival Trutnov 2013

Tak vypadá vstupenka na Open Air Music Festival Trutnov 2013 | foto: OAMF Trutnov

Trutnov píchne do vosího hnízda. Bude věnován obětem krvavého odsunu

  • 80
"Odmítáme zažitou a pohodlnou představu o zlých Němcích a hodných Češích," říkají pořadatelé trutnovského Open Air Music Festivalu, kteří se rozhodli letošní ročník věnovat obětem násilného poválečného odsunu. "Možná tím někoho zvedneme ze židle," připouštějí.

"Před několika lety jsme festival věnovali siru Wintonovi, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí před plynovými komorami. Letos chceme připomenout poválečné oběti z 'druhé strany' divokého odsunu. Osudy obyčejných lidí, kteří se mnohdy provinili jen tím, že byli jiné národnosti," uvádí zakladatel jedné z nejstarších českých hudebních přehlídek Martin Věchet, která letos proběhne v areálu Na Bojišti ve dnech 15.–18. srpna.

Martin Věchet

Připomíná, že na mnoha místech naší republiky docházelo k poválečným vraždám, násilnostem a nespravedlnostem i na nevinných lidech. "Chamtivost a msta hrály nemalou roli, stejně jako i fakt záboru Sudet Německem, kdy byla naopak vyhnána řada Čechů, nemluvě o Židech."

"V Sudetech po odsunu v podstatě vyrostla jedna generace v cizích chalupách, probouzela se v cizích peřinách a jedla z cizích talířů. Poválečná frustrace se dá pochopit, pohnutky se dají pochopit, ale kolektivní vinu odmítáme," doplňují pořadatelé v oficiálním prohlášení, publikovaném v pátek.

Pořadatelé, účinkující i návštěvníci OAMF Trutnov 2012 podpořili vězněné ruské punkerky Pussy Riot.

Trutnovský festival, nazývaný také některými návštěvníky Český Woodstock, si po celou dobu své více než dvacetileté existence zakládá na tom, že není pouhou hudební přehlídkou, ale také akcí s jistým duchovním přesahem. A to nejen ve smyslu náboženském, ale také obecně společenském. Proto je každý ročník věnován buď nějaké významné osobnosti nebo vymezené skupině lidí.

"Festival pořádáme právě v bývalých Sudetech, které poválečné vyhnání silně ovlivnilo a změnilo krajinu i složení jejich obyvatelstva. Stopy po odsunu jsou patrné dodnes i v myšlení, a to natolik, že v podobě jakéhosi vymyšleného strašáka ovlivnilo prezidentskou volbu," připomíná Martin Věchet.

Tak to dnes vypadá ve Sklenářovicích

"Pár kilometrů od místa, kde se festival pořádá, ležela například na okraji Krkonošského národního parku zaniklá obec Sklenářovice. Z před válkou prosperující obce s více než 200 obyvateli, dvěma hostinci a školou zůstaly jen zarostlé základy domů. Dnes zde žije ve velmi alternativních podmínkách jeden člověk: pastevec se svým stádem koz," dodává Věchet.

Pořadatelé jsou si vědomi, že téma odsunu je, zejména v oblasti bývalých Sudet, stále živé bez ohledu na generace, a počítají s tím, že letošní věnování festivalu jeho obětem může vyvolat emoce různého druhu.

Skupinové foto trutnovského "festivalového kmene" v roce 2012

"Chápeme pohnutky, které k odsunu vedly, ale odmítáme i zažitou českou pohodlnou představu o zlých Němcích a hodných Češích. O spravedlivých gardistech s rudočernými páskami, kteří se později stali v řadě případů členy komunistické StB a národních výborů," uvádějí v prohlášení. "Oběti a jejich potomci mimo jiné dosud nazývají odsun vyhnáním."

Trutnovský festival také právě zahájil na svých webových stránkách předprodej vstupenek, a to za stejnou cenu jako poslední tři roky, tzn. 980 korun. Při objednání 11 vstupenek se dostává 1 zdarma. V předprodejích a na místě pak bude jejich cena vyšší.

Písničkář Petr Linhart se ve své tvorbě zabývá prostředím Sudet a v programu Trutnova letos tudíž nemůže chybět.

Většinu jmen programu stále ještě Trutnov drží pod pokličkou. V minulých týdnech zveřejnil, že festival bude zahajovat britský bluesman John Mayall (více zde), nyní přidává několik jmen české scény, mj. Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, Petr Linhart, Čokovoko, Vlasta Třešňák Band, Kazety, Mňága a Žďorp, Sto zvířat nebo Majerovy brzdové tabulky.