Trutnoff 2015 (Monkey Business - Matěj Rupert a Tonya Graves)

Trutnoff 2015 (Monkey Business - Matěj Rupert a Tonya Graves) | foto: David Webr

TRUTNOFF POPRVÉ: Opičárny se srpem, kladivem a vlajkou hvězdnatou

  • 8
Festival Trutnoff má za sebou první, zahajovací den. Přestože ještě nejely všechny scény naplno, na programu vlastně bylo jen pár kapel, a dokonce ještě neotevřeli ani stánkaři, do areálu Na bojišti se sjelo úctyhodné množství lidí.

Pořadatelé tradičně přesné počty návštěvníků tají, bylo také dost těžké udělat si aspoň přibližný odhad, protože lidé byli hodně rozptýleni po celém areálu i po rychle rostoucím stanovém městečku, ale při některých koncertech, zejména Monkey Business a Matisyahu, bylo hlediště v amfiteátru stejně plné jako bývá k kterýkoli jiný den.

Monkey Business byli také jednoznačnými vítězi večera co se týče ohlasu návštěvníků. Do koncertu dali tradičně všechno, čeho jsou schopni. Kapela slaví letos patnácté výročí, její program je skutečným best of, v setlistu se tudíž nelze zmýlit, a její sehranost, která je u stylu, který prezentuje, alfou a omegou, je samozřejmě také neomylná.

Monkey Business jsou kadoročními hosty trutnovského festivalu, přestože jsou zdánlivě ze zcela jiného kulturního okruhu. Ke zdejšímu undergroundovému společenství mají vztah a přítomnost si užívají ve všech smyslech. Tradičně se čeká, v jakých kostýmech vylezou na pódium a ty letošní, složené ze sovětské a americké vlajky, byly „obzvláště vypečené.

Známkujte festival Trutnoff

Trutnoff 2015 (Monkey Business - Tonya Graves)

Trochu zklamáním byl set poněkud odtažitého amerického chasidského reggae zpěváka Matisyahu. Jeho hudba na první poslech velmi fungovala. Zaujala moderním soundem, plným zajímavých elektronických zvuků (ty obstarávali basista a kytarista, stojící zároveň u kláves), nechyběl jí říz ani pro žánr žádoucí rytmické odlehčení, které nevylučovalo poměrně tvořivé hraní bubeníka.

Problém byl v tom, že jedna Matisyahuova písnička byla jedna jako druhá, na což posluchač přišel už poté, co jich odeznělo pět, šest. Samozřejmě, že styl, jakým je reggae, má svoje zákonitosti, které je třeba dodržovat, aby zůstalo samo sebou, ale právě ony zvukové fígle nebo aranžérské vychytávky mohly být rozmanitější.

Z vystoupení ostatních kapel mimořádně zaujali opavští Ladě, kteří v době, kdy v amfiteátru dohrávali Monkey Business, zaplnili prostor v „undergroundovém stanu“. Jejich hudba je mimořádně emotivní a následkem toho se pohybuje na širokém výrazovém spektru, posluchači ale dokázali skutečně „jít s kapelou“ se vším všudy a ona se jim odvděčila perfektním výkonem.

Matisyahu

Mnohé věci jsou od tohoto festivalu neodmyslitelné. Například úvodní bohoslužba anebo divoký večírek, který zpravidla bývá vyvrcholením prvního dne (pořadatelé se zjevně nedrží zlatého pravidla „hlavně nepřepálit začátek“...). K němu letos hrála revivalová kapela The Boom Beatles Band - a k mejdanu to byla skutečně stylová tečka.

V pátek se v Trutnově rozjedou naplno všechny scény, na kterých zahrají mimo jiné Dan Bárta a Illustratisphere, Čechomor, Wabi Daněk, Kurtizány z 25. avenue, Iva Bittová s Čikori nebo DG 307. Hlavními zahraničními hosty budou ukrajinští Kozak System. Svobodě jejich země je letos Trutnoff mimo jiné věnován.