Jan Trnka (vlevo) zdědil po tatánkovi Jiřím umělecké vlohy, živí se jako malíř.

Jan Trnka (vlevo) zdědil po tatánkovi Jiřím umělecké vlohy, živí se jako malíř. | foto: Arts Marketing

Syn a vnuk Jiřího Trnky připravují interaktivní výstavu dle jeho knihy Zahrada

  • 1
Trochu výstava, trochu divadlo, trochu animovaný film. Syn a vnuk Jiřího Trnky připravují multimediální projekt založený na Trnkově knize Zahrada. První ukázka z chystané interaktivní výstavy nazvané Zahrada 2 se představí na festivalu Anifilm v Třeboni.

Multimediální projekt se představí příští rok v autorově rodné Plzni u příležitosti jejího dočasného "povýšení" na evropské hlavní město kultury, první ochutnávky však čekají už na návštěvníky letošního Anifilmu. Mezinárodní festival animovaných filmů začíná v úterý a v Třeboni potrvá do neděle.

Zahrada je knížka plná humoru a poezie, která baví a okouzluje již několik generací. Jan a Matyáš Trnkovi pro její oživení použili materiály z rodinných archivů.

Stát se malým klukem

"Výstavu Trnkova Zahrada 2 jsme původně chystali na rok 2012 na stoleté výročí dědečkova narození. Ale ukázalo se, že to nebude tak jednoduché. Chtěli jsme, aby byla skutečnou poctou původnímu dílu i jakýmsi jeho vzkříšením. Dlouho jsme proto vymýšleli její koncept a přípravy se tak nakonec protáhly na celé tři roky," vysvětluje výtvarník a animátor Matyáš Trnka.

Výsledkem je instalace, která bude rozprostřena na čtyřech stech čtverečních metrů Západočeského muzea v Plzni. Návštěvník se stane sám jedním z hrdinů knihy - malým klukem, který objeví vchod do světa staré kouzelné zahrady, v níž zažije rozličná dobrodružství a nástrahy. 

Jiří Trnka (1912-1969) patřil mezi průkopníky animovaného filmu u nás. Byl spoluzakladatelem studia Bratři v triku. Jeho syn Jan (1956) absolvoval pražskou Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a živí se jako malíř, vnuk Matyáš (1981) studuje na FAMU. Upozornil na sebe mimo jiné interaktivním komiksem na motivy knížky Malý Alenáš.