Trilobit ocenil Arnošta Lustiga

Soutěž bez tlaku lobby, korupce, falešné medializace a falešného přátelství - tak charakterizoval předseda Českého filmového a televizního svazu (FITES) Jan Kraus udílení Ceny Trilobit 2004, jejíž pátý ročník se v sobotu konal v Berouně.

Cenu Vladislava Vančury udělovanou za dlouhodobé nebo celoživotní dílo přispívající ke kultivovanosti filmu a televize převzal na berounské radnici spisovatel Arnošt Lustig.

"Je to pro mě důležité ocenění, protože Vančura byl nejlepším českým spisovatelem, od něhož jsme se učili psát," řekl Lustig, který spolupracoval na scénářích snímků natočených podle jeho knih Démanty noci, Dita Saxová, Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou či Transport z ráje.

Porota udělila maximální počet pěti Trilobitů za původní českou filmovou a televizní tvorbu. "Hledali jsme díla, která jsou skutečným obrazem našeho světa," uvedla předsedkyně poroty Zuzana Kopečková.

Za cyklus literární revue Třistatřicettři si cenu z nižborské sklárny odnesli Jan Lukeš a Jan Schmid, dokumentární portrét Cesta, zachycující osobnost Věry Chytilové, pak přinesl ocenění Jasmíně Blaževičové. Dva Trilobity získal film Mistři. Za režii ho dostal Marek Najbrt, za herecký výkon Jiří Ornest.

"Mám sport rád, i když to tak možná podle filmu nevypadá," podotkl Marek Najbrt. Trilobit patří také Ivanu Fílovi za scénář a režii Krále zlodějů, výpovědi o obchodu s dětmi, kterou čeští tvůrci museli z finančních důvodů natočit v němčině. "Už bych nechtěl kvůli penězům na dva roky přerušit natáčení," podotkl Fíla.

Porota udělovala také čestná uznání. Za originální pohled na korupční praktiky Můj přítel vrah náleží jedno z nich Janě Lorencové. Zaujalo i svědectví o násilí páchaném na ženách To všechno z lásky v dokumentu Tomáše Kudrny. K výtvarnému obrazovému vyjádření přihlédla porota při ocenění dokumentu V kruhu znovuzrození natočeného v Tibetu Viliamem Poltikovičem.