Třetí televizní volba se jmenuje přestávka

Jednou se Česká televize zachovala, jak stanici veřejné služby sluší a přísluší, tedy poměrně rychle, důstojně a vkusně, když včera večer, den po smrti legendárního herce, uvedla na ČT 1 v hlavním čase hraný dokument Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský.

Pochvala je na místě přesto, že na vznik tohoto filmu ČT kdysi částečně přispěla, vlastní k němu tedy vysílací práva, nemusela je složitě shánět a nakupovat. Přesto jde o malý zázrak v instituci, od níž by se spíše čekalo, že teprve dnes, v první den pracovní, zasedne rada moudrých, zítra se začnou probírat archivy, pozítří vyrobí upoutávky a koncem týdne se najde pro náhlou změnu programu pietní skulinka kdesi v noci na ČT 2.

Ona smutná událost byla však jen čestnou výjimkou z pravidla, že Kavčí hory neumějí leckdy zacházet s tím, co mají v ruce. Stačí srovnat unylou kampaň, jež předcházela uvedení Hvězdných válek, s důvtipně útočnou masáží Novy, která lákala na Indianu Jonese. Rozdíl je v tom, že Nova si najímá mladé, především absolventy FAMU od režie hrané po animovanou, kteří mají odvahu i nápady: proč by si nepřivydělali chytrou grafikou?

Na ČT se titíž lidé dočkají jednou za uherský rok nabídky k autorské miniatuře. Na upoutávky mají Kavčí hory velké vlastní oddělení self promotion, jež ovšem o tvořivosti či zdravé provokaci asi ještě neslyšelo. Přitom: co už se může prodávat snáze a hravěji nežli zábavná vesmírná sága? Jenže vrchol tamní přípravy na tento hit sezony, kombinace hlasatelských úvodů s předběžnou vysvětlivkou „kdo je kdo a oč půjde“ dodanou ze zámoří, má nežádoucí účinek: vědoucí fanoušky otráví, nezasvěcené nováčky spíše nešťastně odradí.

V úhoru týdenní televizní nabídky se člověk chytá maličkostí a přepínače: může tak třeba dospět ke zjištění, jak prorocky pojmenoval kdysi Jan Werich svět, ve kterém muž rozhoduje o podstatných věcech, například vztahu rodiny k Tchaj-wanu, a žena o podružnostech, třeba kam se pojede na dovolenou nebo co s vydělanými penězi. Televize totiž tuhle dělbu rolí zhusta dodržují.

Pánové tu řeší otázky všehomíra: David Attenborough ve Zprávě o stavu planety dospěje od života motýlů k nutné změně myšlení celého lidstva. V pořadu Bez imunity - Volby 2002 vyskakují jako čerti z krabičky stále noví spasitelé, vedoucí národ do Evropské unie ve jménu politických straniček, jejichž vliv sahá přibližně od návsi k hospodě.

V Klubu Netopýr vzývají Antonín Přidal a Jiří Grygar vědeckou metodu kritického myšlení, neboť bez ní má prý společnost na kahánku. Naopak dámy vedou přízemní řeči: Halina Pawlowská v Banánových rybičkách o tom, jak nesnáší organizovanost, Bára Štěpánová v Trní zlehčuje i dramatické partnerské vztahy. A považte: lidé to mají rádi!

Kdo však navzdory poučkám odmítá půlit televizní říši na věci vysoké a nízké, zásadní a malicherné, má třetí cestu: Pohledy na svět z nebe, pořad před relací 21 na ČT 2. Kamera z letadla tiše snímá krajinu, ani slovo tu nezazní, jen hudba - jak nesmyslné a jak uklidňující! Kdysi se tomu ovšem říkalo skromně přestávka, hrála si tam koťata a nedostávala tak atraktivní vysílací čas.

,