Z filmu Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži | foto: Warner Bros

Třetí Křižovatka smrti slibuje zábavnou jízdu

Od premiéry prvního dílu Křižovatky smrti uběhlo už devět let. Nyní se Jackie Chan a Chris Tucker vrací už potřetí a zvou na zběsilou akční jízdu ulicemi Paříže.

Velvyslanec Han se rozhodl odhalit velké tajemství; má nezvratné důkazy o znovuzrození nejmocnějšího kriminálního syndikátu na světe Triad.

Ovšem po odhalení totožnosti jedné z klíčových osob je okamžitě umlčen jedním z triadských zabijáků. V tu chvíli je třeba, aby nastoupili ti nejlepší, tedy losangeleský detektiv Carter a čínský inspektor Lee.

Sehraná dvojice se vydává do Paříže, aby zastavila spolčení kriminálních gangů a zachránila tak život staré přítelkyně Soo Yung, nyní již dospělé dcery velvyslance Hana.

Ani jeden z nich nezná město, neumí jazyk a přesně ani neví, co hledají. Jejich úkol je provede napříč celým městem a dostanou se ze samého podzemí Paříže až na špičku Eiffelovy věže, kde svedou boj za vítězství nad celosvětově nejnebezpečnějšími kriminálníky a za záchranu ostatních lidí.

Trailer k filmu Křižovatka smrti 3

Z přátel bratry
Jackie Chan a Chris Tucker se od první Křižovatky smrti z roku 1998 stali jednou ze světově nejznámějších bavičských filmových dvojic. To potvrzuje i režisér Brett Ratner, který kromě režírování prvních dvou Rush Hour také natočil filmy X-Men: Poslední vzdor a Červený drak.

Oba herce považuje Ratner za výjimečné komiky, největší sílu ale prý mají, když hrají spolu. „Nemůžete se na ně přestat dívat, musíte jim věnovat pozornost. Toto není něco, co jsem já vytvořil, ale něco, co prostě existuje,“ myslí si režisér.

Série Křižovatek smrti vděčně těží ze střetu dvou absolutně rozdílných kultur. „Já jsem z Hong Kongu, Chris z Los Angeles. Nyní jsme přátelé a vždy si spolu užijeme hodně legrace,“ podotýká Chan.

Fenomenální úspěch prvního snímku a pokračování z roku 2001 zajistil do třetice spolupráci se scénáristou Jeffem Nathansonem. „Domnívám se, že tato série filmů je o dvou lidech, kteří mezi sebou mají opravdu velké přátelství,“ komentuje Nathanson.

Tomu přitakává i režisér. „V prvním díle se stali partnery, ve druhém díle se stali oba přáteli a v tomto třetím se stali skutečnými bratry,"upozorňuje Ratner.

Střet kultur a osobností
„Nikdo z nás nechtěl vytvořit další pokračování, které by pouze kopírovalo předchozí dva díly. Chtěli jsme zůstat věrni hlavním postavám a rozvíjet jejich přátelství, ale zároveň se na tento díl koukáme jako na samostatný film,“ líčí ambice filmařů Nathanson.

Výsledkem je podle tvůrců svižný a zábavný akční film napěchovaný vtipy a divokou akcí, na kterém je znát, že natáčení všechny zúčastněné mimořádně baví. K čemuž přispívá i to, že od prvního dílu na filmech spolupracuje identický tým lidí.

„Opravdu tu atmosféru mám rád a myslím si, že pozitivní nadhled a zábava jsou také klíčové při vytváření filmu. Všichni kolem mne tento film opravdu milují a svoji práci na něm rovněž,“ svěřuje se Ratner.

Klíčovou roli ve filmu hraje tentokráte i Paříž.  „Vybrali jsme dva cizince a vzali je do odlišného prostředí. Jsou to moderní lidé a když je dáte do starší kultury, která má ve zvyku se chovat trochu snobsky, tak to vytváří úžasné vtipné momenty,“ slibuje producent Arthur Sarkissian.

Carter a Lee se utkají se spoustou záhadných osobností, které filmaři přivedli k životu díky spolupráci s různorodými herci. „Chris a Jackie na sebe ubírají hlavní pozornost, takže jsem se snažil obklopit je herci, kteří přitahují pozornost jinak,“ říká Ratner.

Například do role francouzského ministra zahraničí a předsedy Mezinárodního trestního dvora Vardena Reynarda se podařilo získat slavného Maxe Von Sydowa. "Je to naplnění mého snu s ním spolupracovat. Vyrůstal jsem při sledování jeho filmů a cítím se tedy velice poctěn,“ říká režisér.

Legrace na kabelech výtahu
Důležitou částí Křižovatky smrti jsou akční scény. Ty vznikaly samozřejmě za vydatné trikové pomoci. „V tomto filmu je použito více efektů než v kterékoli Křižovatce smrti předtím,“ říká Ratner, který tak využil zkušenosti nabyté při natáčení X-Mena.

Za všechny trikové sekvence tvůrci jmenují finální scénu na Eiffelově věži. V ní Jackie Chan visí na kabelech výtahu. Je tam v pasti a ještě se na něj střílí. Jeho záda jsou proti zdi a nemá tak jinou šanci než udělat něco zdánlivě zoufalého a nebezpečného.

„Byl jsem nadšen, když tým přišel s tímto nápadem – s obrovskou akční scénou na závěr filmu,“ vysvětluje Jackie Chan. „Pro koordinátory triků a i pro mě samotného byla celá tato akční scéna vcelku lehká, ale stejně tak i složitá."

Nejtěžší je podle ostříleného matadora asijských bojových komedií dostat do akční scény nadhled a humor. Nakonec se to ale prý povedlo. "Tuto práci dělám již dlouho, ale myslím, že tato část diváky překvapí a trochu i znervózní, ale zase bude vtipná. Nakonec se budou všichni určitě bavit,“ dodává Chan.

Křižovatka smrti 3 - Tentokráte v Paříži
(Rush Hour 3)

akční komedie, USA 2007, 91 minut, od 12 let, titulky (www.warnerbros.cz) - režie: Brett Ratner - scénář: Jeff Nathanson - hrají: Chris Tucker, Jackie Chan, Hiroyuki Sanada, Youki Kudoh, Max von Sydow
česká premiéra 6. září 2007