Toxique: zleva Viliam Béreš (klávesy), Roman Vícha (bicí), Klára Vytisková...

Toxique: zleva Viliam Béreš (klávesy), Roman Vícha (bicí), Klára Vytisková (zpěv), Patrick Karpentski (kytara), Jan Lstibůrek (baskytara) | foto: Boodya

Toxique budou tančit. S Ewou Farnou a plastovými zbraněmi

  • 9
Svoje třetí album kapela Toxique spojí s oslavou pěti let existence. Na desce Tips For Grown Up Kids, kterou právě dokončuje, citelně změní styl. A jako hosta pozvala Ewu Farnou.

Že na nové desce kapely Toxique, která to s popem a trendy bere vážně, bude opět všechno jinak, je jasné už podle fotek. Namísto černobílé stylizace z minula se zpěvačka Klára Vytisková a ostatní členové převlékli do barevných ohozů a plastovými zbraněmi a hračkami cílí do budoucnosti.

Na britské diskotéce

"Když jsme jeli koncertovat do Anglie, uhranulo nás, jak se tam hraje taneční muzika. V klubech jsme zjistili, že diskoška v britském podání je něco úplně jiného než česká diskoška. Tam jenom nestojí dýdžej, je to v podstatě jako rockový koncert. Říkali jsme si, že něco takového chceme taky zkusit," vysvětluje klavírista a producent Viliam Béreš. "Začali jsme dělat větší zvukové experimenty, stahovali samply, vybírali efekty. Mnohem víc jsme řešili 'spodek' hudby a technologie," doplňuje ho kytarista a druhý člen produkčního dua Patrick Karpentski.

Kapela Toxique po proměně
Toxique: zleva Viliam Béreš (klávesy), Roman Vícha (bicí), Klára Vytisková...

STARÁ A NOVÁ. Kapela i image. Toxique zapomněli na kosmický vzhled, přidali barvy a plastové zbraně.

"Soustředili jsme se na to, jak nejlépe akustické zvuky převést do elektronického prostředí. Nahrávali jsme normálně na živé nástroje včetně bicích ve velkém studiu Sono a to se na desce samozřejmě odrazí," vysvětluje Béreš.

Taneční hudbou postižené album Tips For Grown Up Kids chtějí Toxique stihnout vydat do 7. března, kdy mají naplánovaný křest v Lucerna Music Baru.

Třinecká klika

"Spěcháme, protože zároveň nám to skoro na den vychází na oslavu pěti let existence kapely," vysvětluje Béreš, proč jsou teď Toxique tak trochu ve stresu. Ale celkem zůstává v klidu: "Tahle deska sice vzniká rychle, ale v příjemné atmosféře. Chtěli jsme zachytit náladu v klubu, když je po koncertě a my si hrajeme na dýdžeje a nakonec sami s rukama nad hlavou tancujeme na naše oblíbené písničky."

Touhu pozměnit směr naznačí už první singl z desky pojmenovaný Toxique Girls. "Poprvé máme na albu zpívajícího hosta," říká Karpentski. Nápad spojit se s Ewou Farnou mu nepřišel tak překvapivý, jak se může fanouškům kapely zdát. "Jsem z Třince, což je kousek od Vendryně, odkud Ewa pochází. Naši rodiče se znají a Ewu jsem sledoval, už když vyhrávala soutěže v Polsku a ještě nezačala dělat kariéru u nás. Navíc náš basák Honza jí dlouhou dobu dělal kapelníka," vysvětluje kytarista.

Kapela Toxique

Když je zpěvačka na podzim pozvala na oslavu osmnáctých narozenin, složili jí k nim právě budoucí singlovou písničku Toxique Girls.

"Byli jsme zvědaví, jak se popasuje s angličtinou. A vyšlo to perfektně. Dodala té písničce přesně, co bylo potřeba, a navíc se neuvěřitelně odvázala v klipu," těší se ze spolupráce Béreš.

Toxique se zkrátka rozhodli jít dopředu, přestože jsou si vědomi, že si tím můžou pohněvat fanoušky. Když před natáčením dávali na svůj Facebook anketu, v níž se lidí ptali, jak by chtěli, aby novinka zněla, většina si přála návrat ke zvuku debutové desky. "To ale nejde. Stojatá voda smrdí a už uplynulo pět let," vysvětluje Béreš rozhodnutí hledat inspiraci místo v minulosti v tvorbě současných
superstars elektronické hudby, jako jsou Skrillex nebo Martin Solveig.

"Myslím, že urazit to nikoho nemůže. Taneční muzika je tu už dlouho a i ve starší generaci má spoustu fanoušků už od osmdesátých let. A my mimochodem taky
používáme i spoustu retro prvků. Věřím, že to lidi bude bavit, i když se někteří možná nejdřív leknou," uzavírá to Patrick Karpentski.