Tommy Lee Jones ve filmu V elektrizující mlze

Tommy Lee Jones ve filmu V elektrizující mlze | foto: Bioscop / Magicbox

S Al Gorem se pořád vídám, říká muž v černém Tommy Lee Jones

  • 8
Los Angeles (Od našeho spolupracovníka) - Herec, jenž zářil třeba ve snímku Tahle země není pro starý, se objeví v třetím pokračování Mužů v černém, jež má u nás premiéru 31. května. Víc ho teď ale zajímá jeho nejnovější projekt, televizní film Expres na západ.

Vrací se v trojce Mužů v černém, ale mluvit chce o jiném, vlastním projektu. Tommy Lee Jones, hráč amerického fotbalu v univerzitním týmu Harvardu, jehož spolubydlícím na koleji byl pozdější viceprezident Al Gore, natočil televizní film Expres na západ podle divadelní hry Cormaca McCarthyho a spolu se Samuelem L. Jacksonem v něm i hraje. A na každý pokus zabrousit jinam suše odpovídá – Jak souvisí vaše otázka s mým filmem?

Proč jste si vybral ke spolupráci právě HBO?
Za á, dali nám peníze. Za bé, příběh nebude přerušovaný reklamou.

V Hollywoodu dnes neexistuje projekt bez krve a výbuchů. Jak jste s námětem dovedl prorazit?
Nejdříve jsem musel získat od McCarthyho práva k zfilmování. Naštěstí neměl žádné přehnané finanční požadavky. Potom jsem poslal kopii Jacksonovi. Líbila se mu originalita příběhu, a tak jsem mohl HBO nabídnout "balík" včetně sebe jako herce a režiséra. Navíc jsme dostali slevu v rámci iniciativ na podporu kinematografie.

Tommy Lee Jones ve filmu Tahle země není pro starý

Myslíte si, že téma dokáže zaujmout širokou veřejnost?
Konfrontace dobra a zla ve vztahu k Bohu odjakživa zajímala obyčejné i vzdělané lidi. Sázím na to, že tomu tak je nadále, že si umím vybrat podobné filozofické úvahy a udělat je zajímavými pro všechny.

Znamená to, že víra je pro vás důležitá?
To je osobní otázka a nerad bych se k ní vyjadřoval. Spíše mě zaujaly argumenty ve vztahu různých etnik. Příběh však není v žádném případě mým vlastním pohledem.

V poslední scéně odejdete. Co následuje?
Nevím. Co si myslíte vy? Většinou je v McCarthyových příbězích otázka mnohem důležitější než odpověď. A tak to mám i já raději.

Cormac McCarthy

Proslýchá se, že autor není příliš vstřícný.
Znali jsme se ještě před natáčením snímku Tahle země není pro starý. Navíc se mohl účastnit zkoušek i natáčení a vyjadřovat se k nim. Nevím, proč se o něm říká, že je s ním těžká spolupráce. Já takovou zkušenost nemám.

Máte práva na nějaké jeho další drama?
Ne, nemám. Byl jsem jen požádán, abych zfilmoval knihu Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě. Napsal jsem scénář, dostal zaplaceno, ale tím má kontrola nad projektem končí. Nicméně četl jsem většinu jeho románů a podle mého patří k nejlepším žijícím autorům. A navíc máme podobný pohled na život.

Co bylo na natáčení nejtěžší?
Museli jsme zvládnout jedenáct až čtrnáct stránek scénáře za jeden den. Když filmujete v Hollywoodu, denní standard je přibližně jen jedna a půl stránky. Vyžadovalo to hodně plánování. Jako herci jsme museli znát celý text do detailů.

Tommy Lee Jones ve filmu Zítra nehrajeme! (2006)

Jak jste oba dokázali udržet pozornost?
Je to prostě naše práce.

Projel jste se někdy ve vlaku The Sunset Limited, který v příběhu hraje určitou roli?
Jde vlastně o metro. Podobný osobní vlak neexistuje a snad v podzemí nikdy nejezdil. Není ani v New Yorku a nikdy jsem vlastně o něm neslyšel. Myslím, že si název autor vymyslel, protože zní nádherně a ještě lépe se vyslovuje. Je poetický a trochu záhadný.

Prý si Samuel L. Jackson nechal do kontraktu zabudovat podmínku, že bude mít po pěti dnech dva dny odpočinku, které si přeje strávit na golfu.
Já sám jsem osobní výhody ve smlouvě nevyžadoval. Jacksonovi jsem splnil jako producent jeho požadavek a sehnal mu bydlení blízko golfového hřiště. Bylo pro mě důležité mu vyhovět, protože jsem si přál, aby mi to podobně dokázal oplatit během natáčení. Jsme staří přátelé. Dokážeme si proto číst myšlenky navzájem poslepu.

Stýkáte se pořád s vaším spolubydlícím z koleje Al Gorem?
Ano, ale nechápu, co to má společného s mým filmem.

Baví vás podobné role jako ta ve snímku Kapitán Amerika?
Také ano. Ale zase nevidím žádnou spojitost.

Dobře, co tedy chystáte dál?
Připravuji adaptaci románu od Ernesta Hemingwaye Ostrovy uprostřed proudu. Rád bych ji produkoval, režíroval a také si v ní zahrál.